Notowania

Przejdź na
nauczyciele
20.09.2013 06:27

Rząd zaostrzy zasady urlopu zdrowotnego dla akademików

Nauczyciele akademiccy będą uprawnieni do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia dopiero po 20 latach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dra_schwartz/iStockphoto)

Ministerstwo Finansów domaga się, aby nauczyciele akademiccy mogli otrzymać urlop zdrowotny dopiero po 20 latach, a nie po pięciu, jak jest obecnie.

Tak wynika z opinii przesłanej do projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyzszym - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Jak mówi wiceminister finansów Hanna Majszczyk, resort proponuje rozwiazanie analogiczne do przyjętego przez rząd w Karcie Nauczyciela. Pedagodzy zatrudnieni w szkołach, w związku z nowelizacją Karty będą uprawnieni do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia dopiero po 20 latach. Jego wymiar w okresie całego zatrudnienia nie będzie mógł przekraczać roku.

Wiceminister Majszczyk wskazuje, ze w razie choroby mają oni, tak jak pracownicy innych grup zawodowych, prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, to jest wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku. Ponadto moga uzyskac płatny urlop do celów naukowych oraz na przygotowanie rozprawy doktorskiej. _ W świetle tego obowiązujący szeroki zakres uprawnien powinien zostać ograniczony _ - mówi Hanna Majszczyk.

Ta propozycja nie podoba się ani nauczycielom, ani uczelniom. Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie w konsultacjach. Ma ona wejść w zycie od stycznia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: nauczyciele, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz