Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zaostrzy ustawę hazardową

0
Podziel się:

Będzie podwyżka podatku od automatów i walka z hazardem internetowym.

Rząd zaostrzy ustawę hazardową
(kprm.gov.pl)

Podwyżka podatku od automatów, gra na nich tylko za okazaniem dowodu osobistego i walka z hazardem internetowym.* *Minister w Kancelarii PremieraMichał Bonizapowiedział, że w tym tygodniu rząd zajmie się założeniami do projektu nowej tzw. ustawy hazardowej.

Michał Bonimówi _ Gazecie Wyborczej _, że projekt może być gotowy na początku przyszłego roku. Jego zdaniem, ryczałt od każdego automatu do gry powinien zostać podniesiony co najmniej dwukrotnie i miałby wynosić ponad 360 euro.

Boni dodaje, że zdecydowanie mają być egzekwowane też przepisy, że grać mogą tylko osoby powyżej 18. roku życia.

W przyszłej ustawie mają się znaleźć uregulowania dotyczące silniejszej kontroli nad automatami niskich wygranych oraz przepisy dotyczące ścigania za nielegalny hazard internetowy.

Według Boniego, obowiązujące reguły funkcjonowania kasyn i salonów gier nie wzbudzają większych kontrowersji. Uporządkowania - jego zdaniem - wymaga sprawa gry w pokera w salonach tak, aby _ nie było możliwości prania pieniędzy _, dlatego muszą być m.in. _ jasno określone źródła finansowania i dochody _.

ZOBACZ TAKŻE:Komisja hazardowa powstanie, ale jak będzie wyglądała?
_ - Mocniejszej interwencji _ _ wymaga kwestia automatów o niskich wygranych _ - ocenił. Jak dodał w 2007 roku było ich w Polsce 27 tys., w roku 2008 - 37 tys., w pierwszej połowie roku 2009 - 48 tys. W wielu krajach Europy _ gęstość _ tych automatów w przeliczeniu na mieszkańca jest większa niż w Polsce. _ To znaczy, że ten rynek będzie się pewnie rozwijał _ - zaznaczył.

Jego zdaniem należy stworzyć w tej sprawie mechanizmy _ mocnego opodatkowania _ i pełnej kontroli. _ Pełna kontrola oznacza albo kasę fiskalną, albo taki system elektronicznej kontroli, który pozwoli mieć w systemie monitoringu każde urządzenie _ - powiedział.

Rząd zajmuje się lobbystami

Boni powiedział, że od kilku dni rząd _ bardzo intensywnie _ pracuje nad ustawą regulującą działalność lobbingową.

Zasady działalności lobbingowej obecnie określa ustawa z 7 lipca 2005 r. Zgodnie z nią, za lobbing uważane jest każde działanie prowadzone metodami dozwolonymi przez prawo, mające na celu wywarcie wpływu na organy władzy. Taką rolę pełnią np. organizacje pracodawców, które lobbing mają zapisany w swoich statutach.

_ - Jeśli chodzi o lobbing trzeba rozstrzygnąć kilka rzeczy. Po pierwsze jak zdefiniować rolę i wyeliminować ten nieformalny lobbing związany z działaniem ekspertów. Po drugie, jak cały proces legislacyjny - od samego początku - pokazywać opinii publicznej przejrzyście _ - wyliczał.

Ponadto według Boniego należy zrezygnować _ z traktowania lobbingowo _ wysłuchania publicznego oraz zapewnić transparentność procesu negocjacji nad założeniami do ustaw i nad ich projektami.

Rejestr profesjonalnych lobbystów prowadzi MSWiA. Obecnie figuruje w nim 146 podmiotów. W 2008 r. w Sejmie (na ma danych za 2009 r.) oficjalnie działało 17 zawodowych lobbystów.

Raporty Money.pl
*Ogromne przekręty na jednorękich bandytach! * Przepisy zabraniają otwierania małych salonów gier hazardowych. Mimo to liczba automatów wzrosła aż czterokrotnie przez ostatnich pięć lat. Jak to możliwe? Money.pl sprawdził, że obejście surowych przepisów jest dziecinnie proste.
*Korupcja w Polsce prawie największa w Unii * W Polsce nikt nie szacuje skali korupcji. Ani jeden urząd nie ma wyliczeń, z których wynikałoby na jaką kwotę opiewają tego typu zjawiska. Na całym świecie to koszt około 300 mld dolarów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)