Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd zajmie się ustawą o prawach konsumenta

0
Podziel się

Resort sprawiedliwości liczy, że na początku roku zajmie się nim Sejm.

Rząd zajmie się ustawą o prawach konsumenta
(Eric Herchaft/Reporter)
bErmFjxN

Każdy, kto kupi wadliwy towar będzie mógł zażądać od sprzedawcy zwrotu pieniędzy - zakłada projekt ustawy o prawach konsumenta, którym ma się zająć rząd. Resort sprawiedliwości, który przygotował projekt, liczy, że na początku roku zajmie się nim Sejm.

Ustawa miałaby wejść w życie 13 czerwca przyszłego roku. Ma wprowadzać do polskiego prawa zapisy unijnej dyrektywy w sprawie praw konsumentów. Nowe przepisy mają uregulować zasady dotyczące zarówno sprzedaży tradycyjnej, jak i sprzedaży przez internet oraz przez akwizytorów (tzw. sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa).

Największą zmianą w sprzedaży tradycyjnej ma być przywrócenie prawa do zwrotu towaru i żądania zwrotu ceny, gdy towar ma wady. Obecnie konsument może tylko żądać naprawy lub wymiany towaru na nowy. Zmiany zakładają, że po 13 czerwca 2014 r. klient miałby wybór: żądać naprawy towaru lub wymiany na nowy, albo zwrotu zapłaconej ceny. Sprzedający będzie mógł jednak w pierwszej kolejności zaproponować naprawę lub wymianę towaru na nowy.

bErmFjxP

Nadal natomiast - w sprzedaży tradycyjnej - nie będzie można żądać od sprzedawcy przyjęcia zwrotu towaru, gdy ten nie będzie miał żadnej wady. Kupujący będzie mógł zwrócić towar bez podania przyczyny tylko, gdy kupi go przez internet albo np. od akwizytora.

Nowa ustawa uchyli dotychczasowe dwie: o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, a także o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Wprowadzi też zmiany do kodeksu cywilnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nieruchomość z drugiej ręki. Sprawdź, na co uważać Jak kupić mieszkanie aby nie paść ofiarą oszustwa? Zobacz, skąd się dowiedzieć czy w pakiecie nie dostajemy długu do spłacenia.
Jak w prosty sposób można płacić bitcoinami Dowiedz się też, jak te transakcje rozliczyć z fiskusem.
Ukradli dane setek tysięcy abonentów Orange Łódzka policja już zatrzymała trzy osoby w tej sprawie.
bErmFjyq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)