Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd Sri Lanki odpowiada za śmierć tysięcy cywilów

0
Podziel się:

ONZ: Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zabitych w ostatnich miesiącach wojny domowej na Sri Lance, głównie z rąk sił rządowych

Rząd Sri Lanki odpowiada za śmierć tysięcy cywilów
(Duminda Jayasena/CC/Flickr)
bECKSOTF

Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zabitych w ostatnich miesiącach wojny domowej na Sri Lance, głównie z rąk sił rządowych - twierdzą eksperci ONZ w raporcie przesłanym w poniedziałek do Komisji Praw Człowieka ONZ przez szefa tej organizacji Ban Ki Muna.

Komisja ekspertów przez 10 miesięcy zbierała dowody. W konkluzji raportu autorzy piszą, że _ większość ofiar wśród ludności cywilnej w końcowej fazie konfliktu była spowodowana ostrzałem sił rządowych _. Wojsko strzelało do cywilów w strefach bezpieczeństwa, a za cele ataków obierało szpitale, by zakończyć wojnę z separatystami z organizacji Tamilskich Tygrysów - wynika z dokumentu.

Tygrysy oskarża się o używanie cywilów jako żywych tarcz, wcielanie do swoich sił dzieci-żołnierzy i zabijanie ludzi, którzy próbowali uciekać z zajętych przez Tygrysy terenów.

bECKSOTH

Rząd lankijski poinformowano, że raport został wysłany do ONZ-owskiej Rady Praw Człowieka i do Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay, ale odmówił odpowiedzi - powiedział rzecznik organizacji Martin Nesirky.

Zamiast tego władze Sri Lanki _ stworzyły swoje raporty nt. sytuacji na północy kraju, rozpowszechniane równolegle z raportem eksperckim ONZ _ - dodał.

Rząd potępił raport ONZ i zaapelował o _ niezależne, międzynarodowe _ zbadanie doniesień, że zarówno rząd jak i Tamilskie Tygrysy dopuściły się poważnych przestępstw w miesiącach poprzedzających koniec wojny w 2009 roku.

Separatyści z Tamilskich Tygrysów zostali pokonani w maju 2009 r. Wojna domowa, która wybuchła w 1983 r., kosztowała życie ponad 70 tysięcy osób. Tamilowie, stanowiący większość na północy i wschodzie wyspy, walczyli o autonomię tych terenów.

bECKSOTN

Pod koniec sierpnia tego roku prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa ogłosił zniesienie stanu wyjątkowego, obowiązującego z nielicznymi przerwami prawie od 28 lat.

O sytuacji na Sri Lance czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t155227.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/na;sri;lance;po;28;latach;zniesiono;stan;wyjatkowy,208,0,896976.html) Znoszą stan wyjątkowy. Po niemal 30 latach Prezydent Mahinda Rajapaksa wskazał, że od zakończenia wojny z separatystami z Tamilskich Tygrysów w kraju nie doszło do zamachów terrorystycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t129230.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/woda;wyplukuje;stare;miny;onz;alarmuje,21,0,754453.html) Woda wypłukuje stare miny. ONZ alarmuje Zagrożone mogą być tereny wzdłuż wezbranych rzek nękanej powodziami Sri Lanki.
bECKSOUi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)