Notowania

uczelnie
08.04.2009 08:00

Rząd ochroni studentów przed upadkiem uczelni

Bankrutujące uczelnie prywatne będą mogły być wchłaniane przez państwowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Ministerstwo Nauki przygotowuje zmiany w prawie, które będą chronić studentów w razie bankructwa ich uczelni - dowiaduje się dziennik _ Polska _.

Resort dopuści możliwość łączenia upadających wyższych szkół prywatnych z silniejszymi uczelniami państwowymi. Powstawałaby wtedy nowa, większa szkoła państwowa. Możliwe będzie też wchłanianie mniejszych państwowych szkół przez dobrze prosperujące, prestiżowe uczelnie prywatne.

_ Polska _ dodaje, że Ministerstwo Nauki zarządzi też powszechne szkolenia studentów pierwszego roku z przepisów prawa o szkolnictwie wyższym i sposobów ochrony praw studenta.

Z kolei każdy, kto zechce założyć nową prywatną uczelnię, będzie musiał stać się jednocześnie jej właścicielem - za działalność szkoły będzie więc ręczył własnym majątkiem. Dotychczas założyciel nie miał obowiązków właścicielskich.

Wszystko to - wyjaśnia gazeta - z powodu prognoz ekspertów od szkolnictwa wyższego, którzy ostrzegają, że już w przyszłym roku ruszy lawina uczelnianych bankructw. Do 2015 roku może zniknąć z rynku nawet 200 szkół wyższych, głównie prywatnych. Powodem będzie nie tylko kryzys ekonomiczny, ale przede wszystkim wkraczający na uczelnie niż demograficzny.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: uczelnie, studenci, bankructwo, ochrona, rząd, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz