Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd ma nowy program walki z korupcją

0
Podziel się:

Najwięcej przypadków korupcji związanych jest z infrastrukturą, informatyzacją, wykorzystywaniem środków unijnych, służbą zdrowia, obroną, energetyką, ochroną środowiska, a także korupcją urzędniczą.

Rząd ma nowy program walki z korupcją
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie _ Rządowego programu przeciwdziałania korupcji na lata 2014-2019 _. Konsekwentna walka z korupcją w Polsce przynosi efekty - ocenił premier Donald Tusk.

Głównym celem przygotowanego przez MSW programu jest zwalczanie korupcji m.in. przez wzmocnienie prewencji i edukacji zarówno w społeczeństwie, jak i w administracji publicznej.

_ - Programy to tzw. miękkie działania o charakterze prewencyjnym i edukacyjnym. Dotyczą także kultury prawnej, kodeksów etycznych, które funkcjonują w różnych urzędach. Mamy poczucie, że konsekwentna walka z korupcją w Polsce przynosi efekty, jeszcze nie zadawalające w pełni _ - powiedział Tusk po posiedzeniu rządu.

Premier przypomniał, że Polska awansowała w prowadzonym od lat przez Transparency International rankingu percepcji korupcji. _ To jest efekt ostatnich lat. Pokazuje, że działania w Polsce są coraz bardziej skuteczne. Oczywiście nic nie zastąpi osobistej uczciwości urzędników, funkcjonariuszy, obywateli, ale to, co należy do administracji publicznej jest właśnie przedmiotem tej uchwały Rady Ministrów o rządowym programie przeciwdziałania korupcji na lata 2014-19 _ - powiedział Tusk.

Przyznał, że na całym świecie, także w Polsce, partie są także narażone na korupcję. Dodał, że ważne jest zapewnienie uczciwego funkcjonowania państwa oraz administracji. _ Niestety w Polsce ten najbardziej dotkliwy dla ludzi rodzaj korupcji ma kompletnie bezpartyjny charakter, bo dotyczy usług codziennych. Trzeba tępić przejawy korupcji niezależnie od tego, czy to są politycy rządzący czy z opozycji _ - powiedział premier.

Szef rządu zapewnił, że odkąd jest premierem _ państwo nie zawahało się wtedy, kiedy trzeba było wymierzyć sprawiedliwość czy wyeliminować zjawisko korupcyjne, niezależnie od tego kto jakie stanowisko sprawował _.

_ - To, że także Telewizja Republika może z taką satysfakcją informować na przykład o zatrzymaniu skorumpowanego urzędnika, możliwe jest wyłącznie dlatego, że wtedy kiedy taka sprawa jest wykryta, działamy natychmiast i w sposób zdecydowany _ - powiedział Tusk.

_ Głównym celem rządowego programu jest zmniejszenie poziomu korupcji w Polsce, poprzez wzmocnienie prewencji i edukacji zarówno w społeczeństwie, jak i w administracji publicznej oraz skuteczniejsze zwalczanie przestępczości korupcyjnej _ - podano w komunikacie CIR.

_ Realizacja niniejszego rządowego programu powinna przyczynić się do ugruntowania w społeczeństwie przekonania, że korupcja jest patologią, a nie standardem demokratycznego państwa oraz że celem wspólnym wszystkich organów władzy publicznej jest stałe jej ograniczanie _ - napisano.

Jak wskazano, najwięcej przypadków korupcji może być związanych z infrastrukturą, informatyzacją administracji publicznej, wykorzystywaniem środków unijnych, służbą zdrowia, sektorem obrony, energetyką, ochroną środowiska, a także korupcją urzędniczą.

_ Istotnym obszarem, poza wyżej wymienionymi, który jest także w wysokim stopniu zagrożony korupcją, są profesjonalne zawody sportowe. Korupcja w tym przypadku występuje przede wszystkim w formie łapownictwa po stronie sędziów, zawodników, działaczy sportowych i innych uczestników zawodów. Przekupstwo w tym obszarze łączy się również z zakładami wzajemnymi, tzw. bukmacherką - jako jedną z form hazardu, jak również z tzw. sprzedawaniem meczów _ - napisano w dokumencie.

Jak wskazano, zagrożone korupcją są kwestie dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych, społecznych i zdrowotnych, w szczególności w lecznictwie państwowym; renty i emerytury, w tym rolnicze; wybory do władz rządowych i samorządowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)