Ewa Kopacz poinformowała o planach na najbliższe dni dotyczących kalendarium zmiany rządu. W czwartek wieczorem przyszła premier spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Następnego dnia poznamy skład rządu. 22 września natomiast złoży dymisję z funkcji marszałka Sejmu.
Aktualizacja 20:50
Od kilku dni Ewa Kopacz kompletuje nowy gabinet. Jego skład oficjalnie poznamy 22 września. Wtedy właśnie Ewa Kopacz przedstawi go Bronisławowi Komorowskiemu. W ciągu niespełna dwóch tygodni Kopacz musi wygłosić exposé, a potem rozpocznie pracę w Kancelarii Premiera. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dodatkowe posiedzenie zostanie zwołane na sobotę 27 września.
Dziś desygnowana na premiera Ewa Kopacz kontynuowała konsultacje związane z powstaniem nowego rządu. TVN24 donosi, że według nieoficjalnych doniesień Bartosz Arłukowicz pozostanie na stanowisku ministra zdrowia, zaś Andrzej Halicki obsadzi stanowisko szefa resortu administracji i cyfryzacji. Telewizja donosi również, że Rafał Trzaskowski zostanie mianowany wiceministrem ds. europejskich.
Tymczasem wiadomo na pewno, że dziś Kopacz spotkała się m.in. z szefem KPRM Jackiem Cichockim, ministrem sportu Andrzejem Biernatem oraz sekretarzem stanu w KPRM Pawłem Grasiem.
Graś powiedział dziennikarzom, że rozmowa z Kopacz dotyczyła m.in. funkcjonowania przyszłego rządu. Pytany, czy otrzymał propozycję wejścia do Rady Ministrów, Graś powiedział: _ O tym kto będzie tworzył zespół, który będzie współpracował z przyszłą panią premier, poinformuje osobiście Ewa Kopacz, zgodnie z tym co sama zapowiedziała - najpierw prezydenta, a potem, za państwa pośrednictwem, opinię publiczną _. _ Do tego czasu wszystkie nazwiska zostają tajemnicą, to wszystko co miałem do powiedzenia _.
Według doniesień medialnych jest rozważana kandydatura Grasia na stanowisko ministra obrony narodowej. Jednak według źródeł PAP z kancelarii premiera, nie ma takiego tematu.
Biernat po spotkaniu powiedział jedynie, że wszystkie decyzje w sprawie nowego rządu będzie podejmować Ewa Kopacz.
Z kolei Cichocki po spotkaniu nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Z dotychczasową pracą w rządzie - według źródeł PAP w PO - ma pożegnać się minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Według polityków PO możliwym wariantem jest, że zastąpi go właśnie obecny szef kancelarii premiera, który kierował już resortem spraw wewnętrznych w latach 2011-2013. Kopacz kolejny raz spotkała się też z wicemarszałkiem Sejmu Cezarym Grabarczykiem (PO).
Obecna marszałek Sejmu została wczoraj desygnowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na premiera. Jej rząd ma zostać powołany 22 września. O terminie expose będą we wtorek rozmawiać władze Sejmu. Kopacz chce, by w dniu wygłoszenia expose obecny był w Sejmie prezydent Komorowski, który między 22 a 25 września - w dniach planowanego posiedzenia - będzie w Nowym Jorku, na sesji ONZ. Dlatego zwołane ma być dodatkowe posiedzenie Sejmu.
Opozycja apeluje: ten minister powinien odejść!
_ PiS wystąpi do pani Ewy Kopacz o niepowoływanie pana Marka Sawickiego w skład rządu z uwagi na jego niekompetencję, nieudolność w zakresie załatwienia spraw rekompensat _ - powiedział w Strasburgu europoseł PiS Janusz Wojciechowski. List w tej sprawie w ciągu dwóch-trzech dni ma wysłać szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Sawicki, który miał w Warszawie konferencję prasową, powiedział, że jeszcze nie rozmawiał z Kopacz, więc nie ma pewności, czy zostanie w rządzie. O medialnej karuzeli nazwisk powiedział: _ te medialne informacje, które chodzą, one są czasami ciekawe, ale mam wrażenie, że daleko nietrafione, że są to jednak w dużej mierze pomysły dziennikarzy, a nie pomysły pani premier _.
Eurodeputowani PiS zarzucają Sawickiemu, że nie wystąpił do Komisji Europejskiej, by jeszcze z tegorocznej rezerwy Wspólnej Polityki Rolnej wesprzeć rolników poszkodowanych rosyjskim embargiem. Według nich Sawicki powinien był to zrobić w sierpniu, natomiast teraz jest już na to za późno. - _ Mamy o to wielkie pretensje do ministra Sawickiego, że on nie działał wtedy, gdy można była uchwycić tę rezerwę kryzysową z 2014 r. _ - podkreślił Wojciechowski.
Zdaniem PiS winą rządu jest również to, że KE we wnioskach o rekompensaty z Polski doszukała się nieprawidłowości i wtrzymała pomoc dla rolników w całej UE. Wojciechowski podkreślił, że rząd poprzez Agencję Rynku Rolnego powinien dopilnować złożenia takich wniosków, które miałyby szanse na akceptację KE.
_ Rząd powinien autoryzować i dopilnować, żeby te wnioski były merytoryczne _ - oceniła eurodeputowana Beata Gosiewska. Jej zdaniem zamiast takiego działania minister Sawicki rozbudzał w rolnikach nadzieję, że otrzymają rekompensaty.
Europoseł Zbigniew Kuźmiuk uważa, że nieprzypilnowanie zawartości wniosków składanych przez polskich rolników jest skandalem. _ Prawdopodobnie była taka sugestia: piszcie co wam przychodzi do głowy _ - przekonywał. Sawicki mówił we wtorek, że komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos na rekompensaty związane z rosyjskim embargiem na żywność może wykorzystać jeszcze 425 mln euro.
Minister dowodził też, że podobnie jak Polska, wiele państw członkowskich Wspólnoty zwraca uwagę, że zaproponowane do tej pory środki na walkę ze skutkami rosyjskiego embarga są zdecydowanie niewystarczające. Podkreślił również, że różnica w wypłacie ewentualnych rekompensat ze względu na to, czy rolnicy są zrzeszeni np. w grupy producenckie, czy chodzi o rolników niezrzeszonych, jest niedopuszczalna. _ Ten podział nie może być stosowany _ - powiedział Sawicki.
Sawicki poinformował też, że wnioski o rekompensaty złożyło ponad 18 tys. polskich rolników na kwotę ponad 175 mln euro. Zaznaczył, że wnioski były składane zgodnie z rozporządzeniem UE. _ Każdy rolnik ma prawo zgłosić określony areał, określoną produkcję do ewentualnego wycofania _ - mówił.
Minister wyjaśnił, że w przypadku niezrzeszonych rolników sprawdzane są wszystkie wnioski, a w przypadku grup producentów kontrole są prowadzone wyrywkowo. _ Jeśli ktoś złożył wniosek, a nie wycofał produkcji, nie dostanie rekompensaty _ - podkreślił szef resortu rolnictwa.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Ewa Kopacz zdradzi Donalda Tuska? Twarda i wierna, czy bezwzględna i wybuchowa? Zobacz, jaka naprawdę jest marszałek Sejmu i była minister zdrowia, a teraz szefowa rządu. | |
Piechociński: _ Będą duże niespodzianki _ Piechociński pytany o to, czy nowy rząd jest poukładany, odparł: _ myślę, że tak. _ | |
Kopacz w Belwederze. Dziś nie poznamy składu rządu _ - Prezydent powierzy misję tworzenia rządu Ewie Kopacz w poniedziałek - _poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa prezydenckiego biura prasowego. |