Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd coraz lepiej radzi sobie z ustawami

0
Podziel się:

Najlepiej wypada Ministerstwo Zdrowia. Najmniejszą skuteczność ma resort sprawiedliwości.

Rząd coraz lepiej radzi sobie z ustawami
(kprm.gov.pl)

Rząd w drugiej połowie 2010 roku zwiększył swoją skuteczność w realizacji planu legislacyjnego. Resortem, który w największym stopniu go zrealizował było Ministerstwo Zdrowia – wynika z najnowszego _ Barometru legislacyjnego _, przygotowywanego w ramach programu Ernst & Young Sprawne Państwo.

Analiza stanu realizacji programu ustawodawczego Rady Ministrów w drugim półroczu ubiegłego roku pokazuje, że od 1 lipca do 31 grudnia rząd przyjął 51 z 98 zaplanowanych projektów ustaw (52 procent). Nie uwzględniając 48 projektów, które przeniesiono z pierwszego półrocza 2010 roku, rząd przyjął 22 z 50 projektów ustaw (44 proc.).

_ - Rzetelne wypełnianie obietnic legislacyjnych zawartych w planach rządu sprzyja przewidywalności tworzenia prawa. Badania dowodzą ponadto, że istnieje pozytywna korelacja między przewidywalnością tworzenia prawa i wzrostem gospodarczym _ - tłumaczy Tomasz Zalasiński, prawnik z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, współautor _ Barometru legislacyjnego _.

Jak podkreślają autorzy raportu, odsetek projektów przyjętych przez Radę Ministrów nie odzwierciedla faktycznego zaawansowania prac nad rządowymi projektami ustaw. Biorąc pod uwagę 14 projektów, które zostały już rozpatrzone przez stały Komitet Rady Ministrów lub Komitet do Spraw Europejskich Rady Ministrów, okazuje się, że liczba realizowanych projektów wynosi 65, a współczynnik skuteczności rośnie do 66 procent. Po dodaniu wszystkich projektów, które do 31 grudnia pozostawały w konsultacjach między resortami (12), stan realizacji planu legislacyjnego wzrasta do 79 procent.

Wśród resortów o średnim i dużym obciążeniu legislacyjnym, w najwyższym stopniu program rządu zrealizowało Ministerstwo Zdrowia (przyjęto 11 z 13 zaplanowanych projektów). Najsłabiej w tym zakresie wypadło natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości (5 z 17 zaplanowanych projektów).

Po raz pierwszy od drugiej połowy 2008 roku zwiększyła się liczba nieplanowanych projektów ustaw przyjętych przez Radę Ministrów. Wśród resortów, które przedstawiły ich najwięcej znalazły się: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t128322.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;zwiera;szyki;do;kolejnej;ofensywy,199,0,750023.html) Tusk zwiera szyki do kolejnej ofensywy? Nieoficjalne doniesienie mówią o kolejnej akcji ustawowej rządu. A co z jesienną?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t127713.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;chce;reformowac;sluzbe;zdrowia,70,0,749126.html) PO chce reformować służbę zdrowia W planach są też zmiany w systemie oświaty dla szkół podstawowych oraz uczelni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;zapowiada;dalsza;ofensywe;legislacyjna,80,0,682576.html) PO zapowiada dalszą ofensywę legislacyjną Do Sejmu trafi _ pakiet finansowy _. Pierwsza z ustaw to budżet, którym jutro zajmie się rząd.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)