Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd chce walczyć z pedofilią. Za 41,5 mln zł

0
Podziel się

Przymusowe leczenie za gwałty kazirodcze i na nieletnim to główne założenia zmian w kodeksie karnym.

Rząd chce walczyć z pedofilią. Za 41,5 mln zł
bEpWKLwB

Przymusowe leczenie za gwałty kazirodcze i na nieletnim to główne założenia zmian w kodeksie karnym. Dziś pierwsze czytanie projektu w Sejmie.

Projekt ustawy powstał po tragicznych doniesieniach na temat gwałtów kazirodczych. _ - Farmakologiczna kastracja mogłaby być jednym z elementów kary, po które ma prawo sięgnąć sąd, gdy _ _ przypadek nie rokuje poprawy _ - mówił premier Donald Tusk kilka miesięcy temu.

Zgodnie z projektem obowiązkowe będzie leczenie osób, które dopuściły się gwałtu pedofilskiego (na dziecku poniżej 15 lat) lub kazirodczego. Przestępcy ci zostaną poddani przymusowemu leczeniu farmakologicznemu i psychoterapii, które ma na celu obniżenie ich popędu seksualnego.

bEpWKLwD

Przed wydaniem orzeczenia sąd będzie musiał wysłuchać lekarzy psychiatrów i seksuologa. Tego rodzaju terapia nie będzie stosowana, jeżeli - jak napisano w projekcie - _ jej przeprowadzenie spowodowałoby poważne niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia skazanego _.

Przymusowego leczenie odbywać się będzie w zamkniętych oddziałach szpitalnych i ambulatoriach.

Podwyższone będą też kary za tego typu przestępstwa. Za dokonanie czynności seksualnych na nieletnim sąd będzie mógł orzec karę pozbawienia wolności od 3 do 15 lat (obecnie od 2 do 12 lat). Kazirodztwo (bez dokonania gwałtu) będzie karane pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do 8 lat (obecnie od 3 miesięcy do 5 lat).

Z kolei nawiązanie kontaktu z osobą poniżej 15 roku życia, za pośrednictwem internetu lub telefonu, prowadzące do spotkania z nią w celu popełnienia przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, będzie podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3.

bEpWKLwJ

Koszt nowelizacji kodeksu karnego

Zapewnienie tego typu leczenia dla skazanych w zamkniętych oddziałach szpitalnych i ambulatoriach to koszt około co najmniej 42 mln złotych.

Pieniądze te zostaną wydane m.in. na wzmocnienie zabezpieczeń i bezpieczeństwa pięciu oddziałów szpitalnych do których mają być kierowani skazani, koszt świadczeń zdrowotnych w ambulatoriach i szpitalach oraz utworzenie centralnego ośrodka, który będzie wydawał opinie na potrzeby sądów i przeprowadzał badania psychiatryczne-seksuologiczne. Wydatki te pokryje je między innymi ministerstwo zdrowia i NFZ.

Koszty zaostrzenia kar (zmiany kodeksu karnego)
adaptacja 5 oddziałów szpitalnych (wzmocnienie zabezpieczeń,itp.) 15 mln zł roczny koszt leczenia w oddziałach szpitalnych (terapia, utrzymanie placówki i personelu) 10 mln zł adaptacja ośrodków terapii seksualnej 6 mln zł przystosowanie 1 ambulatorium terapii seksualnej ( będzie ich co najmniej kilka) 1,5 mln zł roczny koszt leczenia w ambulatoriach (terapia, utrzymanie placówki i personelu) 6 mln zł Krajowe Centrum Seksuologii Sądowej - roczny koszt funkcjonowania 3 mln zł RAZEM 41,5 mln zł
adaptacja 5 oddziałów szpitalnych (wzmocnienie zabezpieczeń,itp.) 15 mln zł
roczny koszt leczenia w oddziałach szpitalnych (terapia, utrzymanie placówki i personelu) 10 mln zł
adaptacja ośrodków terapii seksualnej 6 mln zł
przystosowanie 1 ambulatorium terapii seksualnej ( będzie ich co najmniej kilka) 1,5 mln zł
roczny koszt leczenia w ambulatoriach (terapia, utrzymanie placówki i personelu) 6 mln zł
Krajowe Centrum Seksuologii Sądowej - roczny koszt funkcjonowania 3 mln zł
RAZEM 41,5 mln zł
bEpWKLwK

Dodatkowo doliczyć należy kilka, kilkanaście mln złotych na utworzenie Krajowego Ośrodka Seksuologii Sądowej, a ponadto na przystosowanie ambulatoriów terapii seksualnej (1,5 mln otrzyma jeden ośrodek, w rezultacie ma być ich kilka).

Ćwiąkalski o przymusowym leczeniu pedofilów- zgodne z konstytucją

_ - Skala przestępczości przeciwko wolności seksualnej jest w okresie ostatnich lat na tyle duża, że wymaga podjęcia działań _ - czytamy w uzasadnieniu projektu.

bEpWKLwL

źródło: Komenda Główna Policji

Do tej pory sądy wobec osób, które dopuściły się czynności seksualnej na małoletnim (poniżej 15. roku życia) orzekały najczęściej karę więzienia od roku do 2 lat .

źródło: Komenda Główna Policji

bEpWKLwM

_ - Celem terapii obniżającej popęd seksualny _- czytamy w uzasadnieniu projektu - _ jest zmniejszenie prawdopodobieństwa popełniania przestępstw. _ _ Należy przy tym zaznaczyć, że sprawcy przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności stwarzają wysokie ryzyko powrotu do przestępstwa _.

Przeciwnicy wprowadzenia tego przepisu wskazują, że przymus zastosowania _ chemicznej kastracji _ narusza zakaz stosowania kar cielesnych i okrutnego traktowania - który jest zapisany w konstytucji i międzynarodowych konwencjach podpisanych przez Polskę. Wskazywał na to m.in. Marek Safjan, ekspert do spraw bioetyki, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei posłowie posłowie SdPl i Demokratycznego Koła Poselskiego w październiku skierowali do premiera interpelację, w której pytali m.in. jak rząd zamierza pogodzić przymusową kastrację chemiczną pedofilów z przepisami konstytucji RP.

W odpowiedzi minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiakalski przekonywał, że projekt nie łamie zasad zawartych w art. 40 konstytucji. Minister zaznaczył, że o kastracji chemicznej będą decydowali lekarze. - _ Tylko po odbyciu kary pozbawienia wolności taką osobę będzie można umieścić w ośrodku leczenia _ - mówił minister, podkreślając, że ci, którzy opuszczają zakład karny nie mają co ze sobą zrobić.

- _ Powinni zażywać leki, które kosztują 500 - 600 zł miesięcznie. (...) Nie mają gdzie wrócić, nie mają rodzin, zaprzestają kuracji i mogą się stać ponownie niebezpieczni dla społeczeństwa _ - tłumaczył minister Ćwiąkalski.

Pomysł rządu popiera Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niego, taką sankcję można wpisać do Kodeksu karnego. Kochanowski przypomniał, że przymusowe stosowanie tego rodzaju środków jest już wprowadzone w niektórych krajach, np. w Szwecji, Danii, Kanadzie, kilku stanach USA _ i tam jest oceniane jako sukces _- argumentował rzecznik. _ - Kastracja za zgodą jest dopuszczalna w szeregu krajów europejskich takich jak Austria, Dania, Holandia, Włochy, Niemcy, Francja, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria _.

*ZOBACZ TAKŻE: *

bEpWKLxe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)