Notowania

wiadomości
25.11.2008 16:30

Rząd chce podwyższyć sędziowskie pensje

Od przyszłego roku mogą otrzymać po 1 tys. złotych podwyżki brutto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Rząd chce, aby od 2009 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady wynagradzania sędziów sądów powszechnych. Dzięki tym zmianom sędziowie już w przyszłym roku mogą otrzymać 1 tys. zł brutto podwyżki.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw wraz z autopoprawką, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

W związku z wprowadzeniem nowych zasad wynagradzania, w projekcie ustawy określono następujące mnożniki: od 2,05 (dla sędziego sądu rejonowego otrzymującego wynagrodzenie zasadnicze w stawce podstawowej) do 3,23 (dla sędziego sądu apelacyjnego otrzymującego wynagrodzenie zasadnicze w trzeciej stawce awansowej, wprowadzonej do systemu). Ta regulacja najkorzystniej wpłynie na poziom wynagrodzeń sędziów sądów rejonowych z najniższym stażem pracy.

Zgodnie z projektem, od 2009 r. wynagrodzenie sędziów nie będzie ustalane na podstawie kwoty bazowej. Ma ją zastąpić kwota przeciętnego wynagrodzenia z drugiego kwartału roku poprzedniego. Jednocześnie Rada Ministrów, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa, będzie mogła określać w rozporządzeniu stawki dodatków funkcyjnych dla sędziów.

Te rozwiązania mają również dotyczyć m.in.: sędziów: sądów administracyjnych i wojskowych oraz prokuratorów: cywilnych, wojskowych i Instytutu Pamięci Narodowej.

W projekcie autopoprawki zaproponowano objęcie sędziów Trybunału Konstytucyjnego mnożnikowym systemem wynagrodzeń. Dzięki temu zniwelowane zostaną niekorzystne różnice w wielkości wynagrodzeń sędziów TK w stosunku do uposażeń sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. W praktyce oznacza wzrost płac sędziów TK. Założono, że wynagrodzenia asesorów sądowych i prokuratorskich będą powiązane z wynagrodzeniami sędziowskimi i prokuratorskimi.

*ZOBACZ TAKŻE: *

* [ Małe sądy do likwidacji ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/male;sady;do;likwidacji,127,0,372607.html )
* [ Znikną sądy 24-godzinne ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/znikna;sady;24-godzinne,110,0,352878.html )
* [ Ile kosztują Polaków sądy? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ile;kosztuja;polakow;sady,183,0,357047.html )
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz