Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reprywatyzacja
28.05.2008 06:44

Rząd chce oddać właścicielom 30 mld złotych

Zamiast zwrotu majątków rząd planuje wypłatę rekompensat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Właściciele majątków zagrabionych przez komunistów tuż po wojnie nie mają co liczyć na ich zwrot.

Dziennik _ Polska _ dotarł do rządowych założeń projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Przewidują one jedynie wypłatę rekompensat w wysokości co najwyżej 20 procent wartości mienia.

Pieniądze dostaną wszyscy, którzy w chwili odebrania majątków byli polskimi obywatelami. Oznacza to, że po pieniądze mogą zgłosić się nie tylko Polacy, ale i setki tysięcy uprawnionych Niemców i Żydów, którzy przed wojną mieszkali w naszym kraju, lub ich spadkobierców.

Ministerstwo Skarbu sodkreśla, że rekompensaty będą kosztowały budżet jedynie 30 miliardów złotych, bo rządu na więcej nie stać. Tymczasem wartość zagrabionego majątku wynosi ponad 150 miliardów złotych. Jeśli wszyscy uprawnieni zgłosiliby się po swoje,to wysokość rekompensat sięgnie zaledwie 5 procent. wartości majątku. Co więcej, będą one wypłacane w ratach przez 15 lat.

Rząd szacuje, że po rekompensatę zgłosi się przynajmniej 100 tysięcy pokrzywdzonych. Liczy jednak na to, że przynajmniej część poszkodowanych będzie wolała wziąć cząstkową rekompensatę niż narażać się na wieloletnie i kosztowne procesy.

Tagi: reprywatyzacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, najważniejsze, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz