Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd chce oddać właścicielom 30 mld złotych

0
Podziel się

Zamiast zwrotu majątków rząd planuje wypłatę rekompensat.

Rząd chce oddać właścicielom 30 mld złotych
(PAP/Leszek Szymański)
bEivdYol

Właściciele majątków zagrabionych przez komunistów tuż po wojnie nie mają co liczyć na ich zwrot.

Dziennik _ Polska _ dotarł do rządowych założeń projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Przewidują one jedynie wypłatę rekompensat w wysokości co najwyżej 20 procent wartości mienia.

Pieniądze dostaną wszyscy, którzy w chwili odebrania majątków byli polskimi obywatelami. Oznacza to, że po pieniądze mogą zgłosić się nie tylko Polacy, ale i setki tysięcy uprawnionych Niemców i Żydów, którzy przed wojną mieszkali w naszym kraju, lub ich spadkobierców.

bEivdYon

Ministerstwo Skarbu sodkreśla, że rekompensaty będą kosztowały budżet jedynie 30 miliardów złotych, bo rządu na więcej nie stać. Tymczasem wartość zagrabionego majątku wynosi ponad 150 miliardów złotych. Jeśli wszyscy uprawnieni zgłosiliby się po swoje,to wysokość rekompensat sięgnie zaledwie 5 procent. wartości majątku. Co więcej, będą one wypłacane w ratach przez 15 lat.

Rząd szacuje, że po rekompensatę zgłosi się przynajmniej 100 tysięcy pokrzywdzonych. Liczy jednak na to, że przynajmniej część poszkodowanych będzie wolała wziąć cząstkową rekompensatę niż narażać się na wieloletnie i kosztowne procesy.

bEivdYoO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)