Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd chce by nasi żołnierze pozostali w Afganistanie

0
Podziel się:

Rząd skierował wniosek do prezydenta o przedłużenie misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku.

Rząd chce by nasi żołnierze pozostali w Afganistanie
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)

Rząd skierował wniosek do prezydenta o przedłużenie misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku, do połowy kwietnia 2014 r. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Termin obowiązującego postanowienia prezydenta upływa 13 października 2013 r. Przedłożony przez ministra obrony dokument dotyczy przedłużenia okresu użycia PKW, który uczestniczy w operacji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF), do 13 kwietnia 2014 r.

Rozpoczynająca się jesienią 14. zmiana polskiego kontyngentu będzie liczyła do 1000 żołnierzy i pracowników wojska. Kolejne 200 osób to odwód strategiczny w Polsce, który będzie mógł zostać krótko użyty w Afganistanie. Poprzednie postanowienie prezydenta określało maksymalną liczebność kontyngentu na 1800 osób (faktycznie w Afganistanie jest ok. 1600). _ Redukcja wynika z uzgodnionej przez prezydenta i rząd strategii, zawartej w dokumencie +Kierunki zaangażowania Polski w Afganistanie w latach 2011-2014+ z września 2011 r. _ - przypomniał CIR.

Planowane wydatki związane z użyciem kontyngentu od połowy października 2013 r. do połowy kwietnia 2014 r. wyniosą ok. 177,4 mln zł. Pokryje je budżet MON.

Jak podał CIR, polscy żołnierze zajmą się doradztwem i wsparciem afgańskich sił bezpieczeństwa, a także koordynowaniem działań sił ISAF i afgańskich. Mają też pomagać afgańskim władzom i administracji lokalnej w odbudowie infrastruktury cywilnej. Do zadań kontyngentu będzie należało także realizowanie projektów rozwojowych i pomocowych.

Polacy mają zakończyć działalność operacyjną w dziewięciu dystryktach w północnej części prowincji Ghazni. W trakcie 14. zmiany kontyngentu polscy żołnierze wraz ze sprzętem i uzbrojeniem mają przenieść się z bazy Ghazni do Bagram. Kontyngent ma też kontynuować proces wycofywania do kraju nadwyżek sprzętu i materiałów. 14. zmiana ma też przygotować miejsce dla ostatniej, 15. zmiany kontyngentu, która będzie miała charakter logistyczny i zajmie się ściąganiem do Polski z Afganistanu ostatnich egzemplarzy sprzętu i uzbrojenia.

Trzonem trwającej obecnie 13. zmiany kontyngentu są żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, a dowódca tej brygady gen. bryg. Marek Sokołowski jest dowódcą kontyngentu. 14. zmianę mają stanowić głównie żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, a dowódcą kontyngentu ma być dowódca tej jednostki gen. bryg. Cezary Podlasiński.

W 2014 r. dowodzone przez NATO siły ISAF mają opuścić Afganistan, a odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa przejmie afgańskie wojsko. W Afganistanie, który nadal ma otrzymywać finansową pomoc od Zachodu, pozostaną jednak zachodni doradcy i instruktorzy.

Od 2007 r. w Afganistanie śmierć poniosło 41 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierze i cywilny ratownik medyczny. Ostatnią śmiertelną ofiarą był st. kapral Łukasz Sroczyński, który 3 sierpnia zmarł w Warszawie, ale ciężko ranny został podczas ataku w grudniu 2012 r.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)