Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd na Łotwie. Prorosyjska Zgoda wygrała wybory i chce rządzić

0
Podziel się:

W wyniku wyborów, które odbyły się 4 października lewicowa Zgoda uzyskała 23,26 proc. głosów i 24 miejsca w 100-osobowym parlamencie.

Rząd na Łotwie. Prorosyjska Zgoda wygrała wybory i chce rządzić
(txd/CC/Flickr)

Lewicowa, prorosyjska partia Zgoda, która zdobyła najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych na Łotwie zaapelowała do prezydenta Andrisa Berzinsa, by powierzył jej misję tworzenia nowego rządu - poinformował lider ugrupowania Nil Uszakov.

_ - Zgoda uważa, że partia, która wygrała wybory powinna otrzymać misję tworzenia rządu _ - powiedział Uszakov po spotkaniu z prezydentem.

Uszakov zaproponował prezydentowi (który już wcześniej zapowiedział, iż nowy rząd utworzą partie, które mają na to największe szanse), że Zgoda stworzy _ tęczowy rząd _, w którym teki obejmą najlepsi profesjonaliści. Zwrócił przy tym uwagę na to, że oskarżenia pod adresem jednego z członków rządzącej dotychczas partii Jedność Dzintarsa Zakisa, iż w czasie kampanii kupował głosy wyborców, by wejść do parlamentu, sprawiają, że partia nie ma moralnego prawa kierować nowym rządem.

Lider Zgody podkreślił jednocześnie, że jego partia jest gotowa współpracować ze wszystkimi ugrupowaniami politycznymi reprezentowanymi w Sejmie (Saeima). _ - Nie mamy alergii na żadną partię polityczną, wybraną do nowego parlamentu _ - podkreślił, dodając że choć istnieją różnice poglądów między ugrupowaniami, to Zgoda uszanuje i zaakceptuje wybór, jakiego dokonali wyborcy.

Tymczasem trzy, tworzące obecną koalicję partie: centroprawicowa Jedność, centrowy Związek Zielonych i Chłopów oraz Sojusz Narodowy uzgodniły wczoraj, że wspólnie stworzą trójpartyjny rząd koalicyjny. Wcześniej zapowiedziały, że żadna z nich nie wejdzie w koalicję z prorosyjską Zgodą.

_ - Uzgodniliśmy, że wszystkie trzy partie koalicyjne popierają Laimodotę Straujumę (dotychczasową szefową rządu) jako kandydatkę na premiera _ - poinformowała liderka Jedności Solvita Aboltina.

Jeśli prezydent zaakceptuje taką koalicję i Straujumę na stanowisko premiera, dzisiaj planowane są rozmowy z pozostałymi ugrupowaniami reprezentowanymi w parlamencie na temat współpracy w izbie - dodała Aboltina.

Według agencji BNS partie uzgodniły, że Jedność poza stanowiskiem premiera, obsadzi ministerstwa finansów i spraw zagranicznych, Związek Zielonych i Chłopów - ministerstwa ubezpieczeń społecznych, rolnictwa i obrony, natomiast Sojusz Narodowy - nadal będzie miał ministra kultury.

W wyniku wyborów, które odbyły się 4 października lewicowa Zgoda uzyskała 23,26 proc. głosów i 24 miejsca w 100-osobowym parlamencie, prawicowa Jedność - 21,62 proc. głosów i 23 miejsca, Związek Zielonych i Chłopów - 19,74 proc. i 21 miejsc, Sojusz Narodowy - 16,5 proc., i 17 miejsc, Łotewski Blok Regionów (LRA) - 6,47 proc. i 8 miejsc, a nowe lewicowe ugrupowanie Serce Łotwy (NSL) - 6,91 proc. i 7 miejsc.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokremlowska partia zdobywa najwięcej głosów w kraju UE Według ekspertów wybrano znane zło, a potrzeba stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa przysłużyła się najbardziej popularnym partiom.
Ćwiczenia wojskowe NATO na Łotwie Ich kontynuacją będą zaplanowane na tegoroczną jesień dalsze ćwiczenia NATO w Niemczech, Norwegii, Polsce i na Ukrainie.
Łotwa zakazała wjazdu do kraju Rosjanom W odpowiedzi do rosyjskiego MSZ wezwana została ambasador Łotwy w Moskwie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)