Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszyło przedprocesowe przesłuchania oskarżonych o ataki 11 września

0
Podziel się:

Jednym z oskarżonych jest uważany za architekta zamachów z 11 września Chalid Szejk Mohammed.

Ruszyło przedprocesowe przesłuchania oskarżonych o ataki 11 września
bFfBEDeJ

W amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie rozpoczęły się dziś zaplanowane na cztery dni przesłuchania pięciu oskarżonych o zorganizowanie ataku terrorystycznego na USA 11 września 2001 roku. Wszystkim pięciu oskarżonym grozi kara śmierci.

Jednym z oskarżonych jest uważany za architekta zamachów z 11 września Chalid Szejk Mohammed. Przesłuchania przed specjalnym trybunałem wojskowym zwołano w celu rozpatrzenia wniosków przedprocesowych podsądnych, którzy domagają się m.in. wymiany swoich adwokatów.

Na samym początku procedury Mohammed odmówił odpowiedzi na pytanie, czy zgadza się na przydzielenie mu nowego adwokata. Także inny oskarżony, Walid bin Attash, nie chciał powiedzieć, dlaczego żąda usunięcia ze swego zespołu obrońców adwokata wojskowego.

bFfBEDeL

Walid bin Attash miał szkolić 19 terrorystów, którzy w dniu ataku porwali samoloty i uderzyli nimi w budynki World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagonu w Waszyngtonie.

Milczenie oskarżonych opóźniło rozpoczęcie przesłuchania o pół godziny. Prowadzący sprawę sędzia podjął decyzję o dokonaniu zmian obrońców bez konsultacji z podsądnymi.

Według zarzutów, postawionych w maju zeszłego roku, oskarżeni są oni o zamordowanie prawie 3000 ludzi, którzy zginęli w zamachu.

Jak podał wczoraj _ New York Times _, główny oskarżający waha się, czy nie oddalić jednego z postawionych im zarzutów - zmowy przestępczej. W rozumieniu prawa międzynarodowego nie jest to bowiem przestępstwo zaliczane do kategorii zbrodni wojennych - a takie tylko mają być przedmiotem przyszłego procesu przed specjalnym trybunałem wojskowym.

bFfBEDeR

Administracja prezydenta Baracka Obamy nalega jednak - jak pisze dzisiejszy Huffingtonpost.com - żeby zarzut zmowy przestępczej zachować w akcie oskarżenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd znalazł przyczynę katastrofy. Po 33 latach Sąd najwyższej instancji orzekł dziś, że państwo włoskie musi wypłacić odszkodowania bliskim ofiar za to, że nie zagwarantowało bezpieczeństwa lotu za pomocą radarów cywilnych i wojskowych.
Film o Smoleńsku w National Geographic Eksperci opowiadają w nim o ustaleniach prowadzonych postępowań, zobaczyć można też komputerową symulację i fabularyzowany przebieg wypadku.
Wiedeń: Czołowe zderzenie dwóch pociągów Co najmniej pięć osób zostało ciężko rannych w zderzeniu pociągów w Wiedniu. Ogółem rannych może być nawet kilkudziesięciu.
bFfBEDfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)