Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszają prace nad zmianą przepisów w sprawie orzekania o zgonie

0
Podziel się:

- Trwa dyskusja nad powołaniem instytucji koronera i rozstrzygnięcia w jakiej strukturze miałby funkcjonować - powiedział szef resortu zdrowia.

Ruszają prace nad zmianą przepisów w sprawie orzekania o zgonie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przepisy dotyczące orzekania o zgonie wymagają zmian. Trwają nad tym prace - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. To reakcja na zdarzenie z lipca, gdy karetka po nieudanej próbie reanimacji odwiozła pacjenta na miejsce wypadku drogowego i tam zostawiła zwłoki.

O wypadku, do którego doszło 13 lipca, i działaniach służb ratunkowych napisał we wtorek _ Dziennik Zachodni _. Ratownicy zabrali przytomną ofiarę wypadku do szpitala, w drodze mężczyzna stracił przytomność i ratownicy podjęli reanimację, jak się okazało bezskuteczną. Według relacji strażaków i policjantów, na które powołuje się gazeta, ratownicy wrócili na miejsce wypadku i tam zostawili ciało mężczyzny.

_ Ta sytuacja wymaga bardzo szczegółowego wyjaśnienia, my poprosiliśmy wojewodę i wraz z nim prowadzimy postępowanie wyjaśniające _ - mówił w środę w radiowych _ Sygnałach Dnia _ Arłukowicz. Przypomniał, że sprawę bada także prokuratura (sprawdza, czy nie doszło do znieważenia zwłok). Według niego ta sytuacja wzbudza bardzo wiele wątpliwości nie tylko prawnych, ale także etycznych. _ Chciałbym wiedzieć, czy postępowanie było zgodne z procedurą _ - dodał minister.

Minister ocenił, że obecnie obowiązujące rozporządzenie o orzekaniu zgonu pochodzi z 1961 r. _ Te przepisy wymagają zmian. W tej chwili trwają prace nad zmianą tych przepisów _ - mówił.

_ Ale we wszystkich naszych zachowaniach medycznych, oprócz przepisów, zawsze potrzebna jest doza zdrowego rozsądku, ale także wartości etycznych _ - podkreślił.

Dopytywany o to, kto powinien płacić za orzekanie o zgonie, Arłukowicz stwierdził, że _ dziś nie jest to szczegółowo doopisane _. _ Trwa dyskusja nad powołaniem instytucji koronera i rozstrzygnięcia w jakiej strukturze miałby funkcjonować, być może w strukturze samorządowej _ - mówił minister.

Arłukowicz był także pytany o planowane oszczędności w jego resorcie. _ Zaoszczędzę tyle, na ile pozwoli mi mój budżet, aby w żaden sposób nie odczuł tego żaden pacjent w Polsce _ - podkreślił minister. _ Nie zamierzamy oszczędzać na procedurach leczniczych, na lekach, na refundacji. Chcemy szukać oszczędności być może w inwestycjach (...) _ - wyjaśnił.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta ustawa to kolejny bubel prawny? Projekt ustawy o działalności leczniczej, w sprawie której Rada Warszawy chce wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego, był już analizowany, również w zakresie konstytucyjności - zapewnia MZ.
In vitro to fikcja? Brakuje klinik medycznych Tylko dwie z 37 klinik zgłoszonych do konkursu, spełniają wymogi formalne programu in vitro.
In vitro już od lipca. Ale dla wybranych Od lipca rusza program refundacji in vitro. Zapewnia o tym Bartosz Arłukowicz, który dziś przedstawi szczegółowe założenia programu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)