Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza proces informatora WikiLeaks

0
Podziel się:

Materiały przekazane przez Manninga portalowi WikiLeaks zostały wykorzystane przez media, budząc sensację w 2011 roku.

Rusza proces informatora WikiLeaks
(PAP/EPA)

Były amerykański żołnierz Bradley Manning, odpowiedzialny za największy w historii Stanów Zjednoczonych przeciek tajnych informacji, stanął przed wojskowym sądem.

Była to rozprawa przygotowawcza. Właściwy proces ma się rozpocząć przed 23 sierpnia.
25-letni Bradley Manning jest oskarżony o ujawnienie ponad siedmiuset tysięcy tajnych plików oraz wojskowych filmów czy informacji departamentu stanu.

Manning, któremu grozi dożywocie, przyznał się wcześniej do 20 zarzucanych mu czynów, dotyczących bezprawnego posiadania i dystrybucji poufnych informacji z wojskowej bazy danych. Rozpoczęty przed sądem wojskowym proces dotyczy najcięższych z tych 20 oskarżeń i - jak się oczekuje - będzie trwać całe lato.

Wojskowi prokuratorzy uzyskali dowody, że Manning ściągnął i przekazał drogą elektroniczną portalowi WikiLeaks blisko pół miliona zastrzeżonych raportów bojowych z Iraku, gdzie pełnił służbę i z Afganistanu. Dotyczyły one między innymi akcji wojsk USA, w których ginęła ludność cywilna. Przekazał też demaskatorskiemu portalowi setki tysięcy depesz dyplomatycznych.

Materiały przekazane przez Manninga portalowi WikiLeaks zostały wykorzystane przez media, budząc sensację w 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden wciąż prosi o azyl. Tym razem jednak... Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował na Twitterze, że Edward Snowden, oskarżany przez USA o ujawnienie tajnych informacji, wystąpił o azyl polityczny do kolejnych sześciu krajów.
FBI miało swojego człowieka w Wikileaks Sierpień, 2011. Do amerykańskiej ambasady w Reykjaviku wchodzi 18-letni Sigurdur "Siggi" Thordarson. Kładzie na stół kserokopię wytartego, australijskiego paszportu, który należy do Juliana Paula Assange'a. To jego karta przetargowa.
USA żąda od Rosji wydania internetowego szpiega Po tym jak Edward Snowden ujawnił projekt PRISM - jedną z największych operacji szpiegowania obywateli, rząd USA okrzyknął go zdrajcą, szpiegiem i zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego, który jedyne na co zasługuje to sprawiedliwy proces przed sądem. Problem polega na tym, że aby proces można było przeprowadzić, Snowdena trzeba ściągnąć z powrotem do kraju...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)