Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rusza kampania przeciw piractwu

0
Podziel się

W ubiegłym roku w Polsce 54 proc. programów komputerowych było pirackiego pochodzenia.

Rusza kampania przeciw piractwu
(danhodgett/CC/Flickr)
bEifhcgR

Bussines Software Alliance, organizacja promująca korzystanie z legalnego oprogramowania, rozpoczyna w internecie kampanię informacyjną przeciwko piractwu.

Głównym elementem kampanii jest film nawiązujący do problemu piractwa komputerowego w polskich firmach, który będzie pokazywany w kilku najbardziej popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę. Zachęca on pracowników firm do informowania organizacji o tym, że dana firma korzysta z pirackiego oprogramowania.

BSA uruchomiło także infolinię pod numerem 801480 000, za pośrednictwem której można zgłaszać przypadki piractwa w firmach.

bEifhcgT

Z raportu IDC, przygotowanego na zlecenie BSA, wynika, że w ubiegłym roku w Polsce 54 proc. programów komputerowych było pirackiego pochodzenia. W Unii Europejskiej było to średnio 35 proc.

Celem kampanii jest także dotarcie do pracodawców z ostrzeżeniem o konsekwencjach korzystania przez firmę z pirackiego oprogramowania. A tych - jak podało BSA - nie należy lekceważyć, zważywszy zarówno ryzyko odpowiedzialności karnej członków zarządu - nawet do pięciu lat pozbawienia wolności - jak i odpowiedzialności cywilnej w postaci wysokich odszkodowań.

W Polsce w 2009 r. BSA otrzymało 281 zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego - piractwo ujawnione przez BSA kosztowało polskich przedsiębiorców ponad 821 tys. złotych (747 tys. to koszty odszkodowań, a 74 tys. to koszty nabycia legalnego oprogramowania).

_ - Spodziewamy się, że film spotka się z przychylnym przyjęciem właścicieli i kierownictwa tych firm, w których korzysta się wyłącznie z legalnego oprogramowania. Z ich punktu widzenia, firmy korzystające z nielegalnego oprogramowania to nic innego jak nieuczciwa konkurencja, która unika kosztów ponoszonych przez firmy respektujące prawa autorskie do oprogramowania _ - uważa rzecznik BSA w Polsce Bartłomiej Witucki.

bEifhcgZ

Wskazuje ponadto, że ograniczenie skali piractwa komputerowego leży w interesie polskiej gospodarki. Z opublikowanego w zeszłym tygodniu raportu IDC i BSA wynika, że redukcja piractwa komputerowego w Polsce o 10 punktów procentowych (do poziomu 44 proc.) w ciągu 4 lat przyczyniłaby się do wzrostu PKB o ponad 3 mld złotych, powstania blisko 2000 nowych miejsc pracy w branży IT oraz blisko pół miliarda złotych przychodów Skarbu Państwa z podatków.

Bussines Software Alliance (BSA) to organizacja zajmująca się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Jej członkami są m.in.: Adobe, Apple, Corel, Microsoft oraz Siemens. IDC jest jedną z największych firm zajmujących się badaniem rynku teleinformatycznego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t86296.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/mniej;piratujemy;ale;gospodarka;traci;miliardy,26,0,676122.html) Mniej piratujemy, ale gospodarka traci miliardy Ograniczenie piractwa komputerowego o 10 proc. podniosłoby PKB o 3 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/12041/23715_leafer.tiny.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/ile;kosztuje;piractwo;komputerowe,140,0,607116.html) Ile kosztuje piractwo komputerowe? Według BSA w 2009 roku piractwo komputerowe kosztowało europejskich przedsiębiorców ponad 16 milionów dolarów. Polskie firmy zapłaciły ponad 821 tys. złotych kar z tego tytułu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t91679.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/policja;zlikwidowala;dziuple;piratow;na;uczelni,36,0,674596.html) Policja zlikwidowała "dziuplę" piratów na uczelni Do aresztu trafili administratorzy sieci z Politechniki Śląskiej.
bEifhchu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)