Notowania

prezydent rumunii
16.09.2013 21:55

Rumunia: Prezydent chce wycofania projektu ustawy

Prezydent Rumunii Traian Basescu zaapelował do rządu, by wycofał projekt ustawy umożliwiającej budowę największej w Europie odkrywkowej kopalni złota.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezydent Rumunii Traian Basescu zaapelował do rządu, by wycofał projekt ustawy umożliwiającej budowę największej w Europie odkrywkowej kopalni złota, w której kruszec miał być pozyskiwany z użyciem groźnego dla środowiska cyjanku.

_ - Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby rząd wycofał z parlamentu projekt tej ustawy _ - powiedział Basescu na konferencji prasowej. Według niego dokument przyjęty przez rząd premiera Victora Ponty powinien być uznany za niezgodny z konstytucją.

W przyjętym w sierpniu strategicznym planie rządu Rumunii mowa była o _ wyjątkowym interesie narodowym _, jakim miałaby być eksploatacja złóż złota, o co od lat 90. zabiega kanadyjska spółka Gabriel Resources. Chce ona pozyskiwać metodą cyjanizacji 300 ton złota i 1600 ton srebra rocznie w miejscowości Rosia Montana w Górach Zachodniorumuńskich w Karpatach.

Według ekspertów i archeologów odkrywkowa kopalnia spowoduje zniszczenie czterech gór otaczających wieś i części zachowanych korytarzy górniczych jeszcze z czasów rzymskich.

Po ostrych demonstracjach przeciwników inwestycji w Rosia Montana centrolewicowy premier Ponta ogłosił 9 września, że uzyskał informację od partii politycznych, iż projekt ustawy przyjęty dwa tygodnie wcześniej przez jego rząd w celu przyspieszenia budowy kopalni, _ zostanie odrzucony _ przez parlament.

Jednak z uwagi na istniejące rozbieżności w tej kwestii w samej rządzącej koalicji Ponta zgodził się na powołanie specjalnej komisji parlamentarnej, która ma przeanalizować projekt ustawy.

Według Basescu jeśli projekt nie zostanie wcześniej odrzucony, będzie to _ katastrofa _, debaty parlamenty przeciągną się na miesiące i _ doprowadzą do silnych napięć w społeczeństwie _. Dwie izby rumuńskiego parlamentu mają zdecydować we wtorek o powstaniu tej komisji.

Firma Gabriel Resources zapowiedziała już, że _ jeśli projekt ustawy zostanie odrzucony, spółka przeanalizuje wszystkie możliwości prawne, w tym wystąpienie na drogę sądową za pogwałcenie umów międzynarodowych w sprawie inwestycji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Parlament przyjął kontrowersyjną ustawę Rumuński parlament uchwalił ustawę zezwalającą na usypianie bezpańskich psów, co spotkało się z krytyką ze strony obrońców praw zwierząt.
Nowe regulacje dotyczące kart płatniczych Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która reguluje kwestie związane z pieniądzem elektronicznym i instytucjami pieniądza elektronicznego.
Tagi: prezydent rumunii, rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz