Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gowin
02.01.2013 20:26

Ruch Palikota: Niech Gowin poda się do dymisji

Ruch Palikota oczekuje dymisji ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w związku z zakupem budynków dla gdańskiego sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Charchula/Reporter)

Ruch Palikota oczekuje dymisji ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w związku z zakupem budynków dla gdańskiego sądu. Do prowadzenia śledztwa w tej sprawie, dot. niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez pracowników sądów i resortu sprawiedliwości, wyznaczono CBA.

Rzeczniczka resortu sprawiedliwości Patrycja Loose, odnosząc się do wypowiedzi polityków RP zaznaczyła, że Gowin nie ma sobie nic do zarzucenia w tej sprawie. Podkreśliła, że śledztwo nie jest prowadzone przeciwko Gowinowi, tylko w sprawie kupna budynku.

Według rzecznika klubu RP Andrzeja Rozenka Gowin powinien podać się do dymisji, bo _ znalazł się wewnątrz sprawy, która - delikatnie mówiąc - nie pachnie zbyt ładnie . - Do czasu wyjaśnienia tej kontrowersyjnej sprawy minister Gowin powinien podać się do dymisji. Jeśli tego nie zrobi, Ruch Palikota zwróci się ponownie do SLD i innych klubów opozycyjnych o poparcie wniosku o wotum nieufności dla ministra Gowina _ - czytamy w komunikacie klubu RP.

Politycy RP zwracają uwagę, że pod decyzją w sprawie kupna budynków minister podpisał się osobiście. Loose odpowiada: - _ Pod umową się minister nie podpisywał, tylko dyrektor sądu i tej spółki, przedsiębiorstwa, które było właścicielem budynku _. Jak dodała, jedyne co zrobił minister - to wyraził zgodę na zawarcie takiej transakcji.

Zaznaczyła, że Gowin podkreślał już wielokrotnie, iż spodziewał się, że prokuratura zajmie się tą sprawą i cieszy się, że zostanie ona dogłębnie i do końca wyjaśniona. _ - Ze swej strony (Gowin - PAP ) ma poczucie, że dopełnił wszelkich obowiązków, po pierwsze dlatego że niezwłocznie po tym jak został ministrem zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych o objęcie tej inwestycji parasolem antykorupcyjnym. Poza tym jego twarda postawa doprowadziła do tego, że ten budynek został zakupiony o ponad 50 mln zł taniej niż pierwotnie wynosiła oferta sprzedającego _ - tłumaczyła.

Minister nie ma sobie nic do zarzucenia i czeka na wyniki postępowania prokuratury; nie zamierza się jak na razie podawać do dymisji w związku z tą sprawą - podsumowała.

W środę Jacek Derda z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu powiedział PAP, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostało wyznaczone do prowadzenia śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przy zakupie budynków dla sądu w Gdańsku. _ - W śledztwie sprawdzana jest procedura związana z nabyciem i podejmowaniem decyzji co do zakupu budynku przez pracowników sądu i Ministerstwa Sprawiedliwości _ - powiedział prokurator Derda. Ze względu na dobro śledztwa prokuratura nie ujawnia jego szczegółów ani planowanych działań.

Według śledczych przy zawieraniu w maju 2012 r. umowy na zakup zespołu budynków biurowych na potrzeby Sądu Okręgowego w Gdańsku mogło dojść do ominięcia przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych. To zaś mogło skutkować powstaniem szkody w interesie publicznym w wysokości 157 mln zł.

Zabytkowy obiekt mieszczący się w centrum Gdańska, w sąsiedztwie sądu okręgowego i apelacyjnego oraz aresztu śledczego, wykupił przed kilkoma laty miejscowy deweloper. Przedsiębiorca odremontował, przebudował i rozbudował obiekt, zyskując ponad 20 tys. m kw. powierzchni użytkowej, a wnętrza zaadaptował tak, by mogły służyć na potrzeby sądu.

W października 2009 r. przedsiębiorca wydzierżawił obiekty gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który od dłuższego czasu borykał się z kłopotami lokalowymi. Najem trwał do maja 2012 r., kiedy resort sprawiedliwości zdecydował się na kupno nieruchomości za 157 mln zł. W budynku mieszczą się dziś Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe, wydziały Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
"Jarosław Gowin złamał prawo". PSL atakuje Jan Bury: _ Jeżeli to prawda, że do ministra nielegalnie trafiły akta Marcina P., to premier powinien interweniować _.
Już wiadomo ile jest wart majątek Amber Gold Syndyk złożył dziś w Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ ostateczne sprawozdanie o stanie masy upadłościowej spółki.
Minister zapowiada uwolnienie tych zawodów W 2013 roku będą kontynuowane prace nad deregulacją zawodów, które dziś są dostępne po spełnieniu licznych warunków.
Tagi: gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz