Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finansowanie partii
13.09.2012 14:03

Ruch Palikota chce zmienić model finansowania partii

Likwidację obecnego modelu finansowania partii politycznych i wprowadzenie w zamian ujednoliconego odpisu podatkowego na partie - postuluje Ruch Palikota.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Goclon/East News)

Likwidację obecnego modelu finansowania partii politycznych i wprowadzenie w zamian ujednoliconego odpisu podatkowego na partie - postuluje Ruch Palikota. Sejm zajmie się projektem wprowadzającym te rozwiązania dziś wieczorem._ _

_ - W tym projekcie proponujemy całkowitą likwidację dotychczasowego modelu finansowania partii politycznych _ - powiedział poseł RP Łukasz Gibała na konferencji prasowej w Sejmie. RP chce wprowadzić w jego miejsce model _ analogiczny do tego, z którym mamy do czynienia w przypadku finansowania organizacji pozarządowych _ - tłumaczył Gibała.

Ruch postuluje, by co roku każdy obywatel mógł zdecydować o przekazaniu pieniędzy wybranej partii politycznej. - _ Proponujemy, żeby to było maksymalnie 0,5 proc. odpisu od podatku PIT, ale liczonego od najniższego wynagrodzenia w kraju. W chwili obecnej jest to kwota ok. 4 złotych _ - mówił Gibała.- _ Nie będzie nikt uprzywilejowany. Każdy może przeznaczyć taką samą kwotę _ - zaznaczył.

Zdaniem Gibały zmiana wpłynie pozytywnie na aktywność partii politycznych w okresach między wyborami oraz na _ poczucie partycypacji, uczestnictwa w życiu politycznym i większe poczucie tożsamości z wybranymi przez siebie partiami politycznymi _.

Poseł dodał, że nowy model pozwoli też _ odbetonować polską scenę polityczną _. Argumentuje, że nowa partia musi czekać na subwencję do kolejnych wyborów parlamentarnych, zaś w nowym modelu _ ktoś dzisiaj zakłada partię polityczną i już za kilka miesięcy, jeśli tylko obywatele wskażą jego partię, ma finansowanie porównywalne z innymi partiami, które są już w parlamencie _.

Według wyliczeń Gibały _ gdyby 38 proc. Polaków zdecydowało się wskazać jakąś partię polityczną, to budżet zaoszczędzi ok. 20 milionów złotych _. _ 38 proc. to jest przykład wzięty stąd, że tyle procent obywateli decyduje się wspierać organizację pozarządowe _ - wyjaśnił poseł.

Sejm wiosną odrzucił projekt Ruchu przewidujący, że zamiast dotacji z budżetu państwa partie polityczne byłyby finansowane poprzez 1-proc. odpis z podatku dochodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Biedroń w szoku. Poszło o związki partnerskie Posłowie z komisji ustawodawczej: _ Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo, znajdują się pod ochroną państwa _.
Setki przejdą do Ruchu Palikota? "Oni ciągle się wahają, ale to zrobią" Łukasz Gibała zdradza w Money.pl, jak namawia do ucieczki z Platformy Obywatelskiej.
1 procent z podatków na partie. Palikot proponuje skok na kasę Politycy mogą dostawać dziesięć razy więcej niż teraz. Uda się się przekonać posłów?
Tagi: finansowanie partii, ruch palikota, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz