Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruch Palikota chce wydłużenia urlopu ojcowskiego

0
Podziel się:

Wydłużenia urlopu ojcowskiego do dwóch miesięcy, które można wykorzystać w ciągu dwóch lat, chce Ruch Palikota.

Ruch Palikota chce wydłużenia urlopu ojcowskiego
(Alexshalamov/Dreamstime)
bESNKOCt

Wydłużenia urlopu ojcowskiego do dwóch miesięcy, które można wykorzystać w ciągu dwóch lat, chce Ruch Palikota. Projekt ustawy ma w najbliższym czasie wpłynąć do Sejmu i ma być - jak podkreślają posłowie RP - prezentem z okazji Dnia Matki.

_ - Z okazji wspaniałego święta matek Ruch Kobiet namówił Ruch Palikota, by złożył w najbliższym czasie do laski marszałkowskiej inicjatywę ustawodawczą, wydłużającą urlopy ojcowskie. Ta inicjatywa służy zarówno ojcom, jak i matkom _ - podkreśliła w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie wicemarszałek Wanda Nowicka (RP).

Jak przypomniała, od 2012 r. ojcom przysługują dwa tygodnie urlopu, który może wykorzystać w dowolnym momencie pierwszego roku życia dziecka - również w trakcie urlopu matki. Do urlopu ojcowskiego ma prawo jedynie ojciec (inaczej niż w przypadku urlopu macierzyńskiego, z którego matka może zrezygnować po 8 tygodniach, wtedy pozostała jego część przysługuje ojcu). Jeśli go nie wykorzysta, przepada.

bESNKOCv

Nowicka podkreśliła, że wydłużenie urlopu ojcowskiego nie tylko wzmocni więzi rodzinne i polepszy kontakt ojca z dzieckiem, ale też poprawi sytuację kobiet na rynku pracy. Zaznaczyła, że obecnie przepisy pozwalają na korzystanie przez oboje rodziców z urlopów w tym samym czasie.

_ - My uważamy, że w interesie kobiet jest to, aby ojcowie mogli skorzystać z urlopu w innym czasie niż kobiety. Jednym z powodów dyskryminacji kobiet na rynku pracy jest to, że kobiety pełnią nie tylko funkcję rozrodczą, ale i opiekuńczą _ - podkreśliła.

Jak dodała, dłuższe urlopy ojcowskie będą sprzyjać także partnerskiemu podziałowi domowych obowiązków.

Obecni na konferencji posłowie RP Armand Ryfiński i Maciej Mroczek - obaj mają po dwoje dzieci - podkreślali, że ojcostwo to ważne wydarzenie nie tylko w życiu matki, ale też ojca i nowocześni ojcowie chcą spędzać więcej czasu ze swoimi pociechami.

bESNKOCB

_ - Nikogo nie dziwi już widok ojca samotnie spacerującego z wózkiem, tak jak nie dziwi mężczyzna w kuchni _ - podkreślił Mroczek.

bESNKOCW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)