Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rasizm w polsce
11.07.2013 13:27

Ruch Palikota chce informacji rządu ws. incydentów faszystowskich

Ruch Palikota chce zwołania połączonego posiedzenia trzech sejmowych komisji - sprawiedliwości, sportu oraz spraw wewnętrznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

Ruch Palikota chce zwołania połączonego posiedzenia trzech sejmowych komisji - sprawiedliwości, sportu oraz spraw wewnętrznych, którego tematem miałaby być informacja rządu na temat przeciwdziałania przestępstwom na tle rasistowskim i popełnianym z nienawiści.

Poseł RP Robert Biedroń powiedział dziś na konferencji prasowej w Sejmie, że Ruch Palikota domaga się, aby w takim posiedzeniu komisji wzięli udział ministrowie: sprawiedliwości Marek Biernacki, sportu Joanna Mucha oraz spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, a także prokurator generalny Andrzej Seremet.

Według RP ministrowie powinni przedstawić plan skoordynowanych działań mających na celu przeciwdziałanie przestępstwom na tle rasistowskim i popełnianych z nienawiści.

_ - Apelujemy do rządu o przedstawienie takiej informacji wysokim komisjom. Na pewno pomoże to skoordynować działania różnych urzędów. Dziś zbyt często mamy wrażenie, że odpowiedzialne instytucje: policja, prokuratura, sądy chowają głowę w piasek _ - powiedział poseł Ruchu. Jak podkreślił, konieczna jest koordynacja działań oraz _ dogłębna analiza tego, skąd bierze się ta przemoc _.

Biedroń zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie coraz częściej przedmiotem debaty publicznej jest aktywność _ środowisk narodowych, nacjonalistycznych, faszyzujących, kibolskich, które jednoczą się, wychodzą na ulice, zakłócają porządek publiczny, wchodzą na uniwersytety, zakłócają wykłady, dochodzi do przemocy fizycznej z ich strony _.

Jak poinformował, właśnie dlatego Ruch Palikota wnioskuje o zwołanie połączone posiedzenia trzech komisji sejmowych: sprawiedliwości i praw człowieka, kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz spraw wewnętrznych. Jego zdaniem, obecność minister sportu jest konieczna, ponieważ wiele tego typu przestępstw ma swe źródło w środowiskach pseudokibiców.

Tydzień temu Seremet spotkał się z Sienkiewiczem. Rozmowa dotyczyła współpracy i koordynacji działań prokuratury i policji w ściganiu przestępstw na tle rasistowskim i popełnianych z nienawiści. Po spotkaniu Seremet podkreślił, że zwalczanie przestępstw na tle rasistowskim powinno być priorytetem dla prokuratury i policji. _ - Nie zabraknie nam determinacji w zwalczaniu tego zjawiska _ - zapewnił Seremet.

Prokurator generalny powiedział też, że niezbędne będzie wyznaczenie prokuratorów, którzy zajmą się przestępstwami na tle rasistowskim na zasadzie specjalizacji. Wskazał, że prokuratorzy ci, wraz z przedstawicielami MSW i policji, przejdą jesienią specjalne szkolenia i warsztaty.

Z kolei szef MSW wyraził nadzieję, że podjęte działania w dalszej perspektywie przyniosą oczekiwane skutki i efekty. _ - Obaj z panem prokuratorem zdajemy sobie sprawę, że to zjawisko nie zniknie w przeciągu najbliższych paru miesięcy. Tutaj determinacja państwa jest silna, ale wymaga to wielu wysiłków i jeszcze trochę czasu _ - powiedział Sienkiewicz.

Wcześniej szef MSW mówił, że w Polsce _ mamy do czynienia ze zorganizowanymi bandami młodych ludzi, którzy znaleźli pewną formę ekspresji _ w przestępstwach na tle rasistowskim i popełnianych z nienawiści, i koniecznym jest opanowanie tego zjawiska.

Czytaj więcej w Money.pl
Biedroń chce karać za obrażanie starszych i... Poszerzenie katalogu przestępstw motywowanych nienawiścią o przestępstwa m.in. ze względu na wiek czy orientację seksualną - postuluje poseł RP Robert Biedroń.
Coraz więcej przestępstw "z nienawiści" Na 4 lipca wyznaczone zostało spotkanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem w sprawie zwalczania przestępstw o charakterze rasistowskim.
Tak prokuratura będzie walczyć z rasizmem 24 godziny na dobę zawsze pod telefonem. Tak ma pracować prokurator odpowiedzialny za sprawy rasistowskie i ksenofobiczne.
Tagi: rasizm w polsce, ruch palikota, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz