Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RPO gani prawników za nieetyczne zachowania

0
Podziel się

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz jest zaniepokojona tym, że wiele wniosków obywateli składanych do sądów za pośrednictwem prawników jest bezzasadnych.

RPO gani prawników za nieetyczne zachowania
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)
bEieXQRN

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz jest zaniepokojona tym, że wiele wniosków obywateli składanych do sądów za pośrednictwem prawników jest bezzasadnych. Rzecznik wystąpiła już z apelem do środowisk prawniczych o ukrócenie takich nieetycznych praktyk.

Według RPO obietnice wygranej, bezpodstawnie składane klientom przez prawników, szkodzą nie tylko obywatelom, bo narażają ich na koszty, ale i wizerunkowi samych sądów. _ - U obywateli przegrana w sądzie rodzi poczucie bezradności _ - powiedziała Lipowicz, która w poniedziałek brała udział w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rzecznik zganiła też zaniechania legislacyjne ustawodawcy. Szczególnie - jak powiedziała - dotyczy to ustawy reprywatyzacyjnej. Jej zdaniem, gdy sądy naprawiają jedne krzywdy, _ generowane są nowe, nie z woli sądów _. Jak mówiła, dzieje się tak np., gdy na skutek sądowych wyroków właściciele nieruchomości odzyskują swoją własność. Często wzrasta wówczas liczba skarg dotyczących czynszów ustalanych przez nowych właścicieli.

bEieXQRP

_ - Co mam odpowiedzieć ponad 90-letniej kobiecie, której nie stać na zapłatę nowego czynszu? _ - pytała RPO. Rzecznik dodała, że równolegle rośnie liczba wniosków od samorządów, którym brakuje środków na lokale socjalne.

Czytaj więcej w Money.pl
Zagraniczny prawnik założy spółkę w Polsce Nowelizacja ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Polsce ma charakter korygujący i dostosowuje przepisy do analogicznych rozwiązań przyjętych w Prawie o adwokaturze i ustawie o radcach prawnych.
Z pomocy prawnika korzysta 19 proc. Polaków Z popularnego na Zachodzie systemu ubezpieczeń ochrony prawnej w naszym kraju nie korzysta niemal nikt.
bEieXQSq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)