Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korporacje prawnicze
16.04.2012 19:21

RPO gani prawników za nieetyczne zachowania

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz jest zaniepokojona tym, że wiele wniosków obywateli składanych do sądów za pośrednictwem prawników jest bezzasadnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz jest zaniepokojona tym, że wiele wniosków obywateli składanych do sądów za pośrednictwem prawników jest bezzasadnych. Rzecznik wystąpiła już z apelem do środowisk prawniczych o ukrócenie takich nieetycznych praktyk.

Według RPO obietnice wygranej, bezpodstawnie składane klientom przez prawników, szkodzą nie tylko obywatelom, bo narażają ich na koszty, ale i wizerunkowi samych sądów. _ - U obywateli przegrana w sądzie rodzi poczucie bezradności _ - powiedziała Lipowicz, która w poniedziałek brała udział w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rzecznik zganiła też zaniechania legislacyjne ustawodawcy. Szczególnie - jak powiedziała - dotyczy to ustawy reprywatyzacyjnej. Jej zdaniem, gdy sądy naprawiają jedne krzywdy, _ generowane są nowe, nie z woli sądów _. Jak mówiła, dzieje się tak np., gdy na skutek sądowych wyroków właściciele nieruchomości odzyskują swoją własność. Często wzrasta wówczas liczba skarg dotyczących czynszów ustalanych przez nowych właścicieli.

_ - Co mam odpowiedzieć ponad 90-letniej kobiecie, której nie stać na zapłatę nowego czynszu? _ - pytała RPO. Rzecznik dodała, że równolegle rośnie liczba wniosków od samorządów, którym brakuje środków na lokale socjalne.

Czytaj więcej w Money.pl
Zagraniczny prawnik założy spółkę w Polsce Nowelizacja ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Polsce ma charakter korygujący i dostosowuje przepisy do analogicznych rozwiązań przyjętych w Prawie o adwokaturze i ustawie o radcach prawnych.
Z pomocy prawnika korzysta 19 proc. Polaków Z popularnego na Zachodzie systemu ubezpieczeń ochrony prawnej w naszym kraju nie korzysta niemal nikt.
Tagi: korporacje prawnicze, prawnik, sąd, adwokat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz