Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strajk
17.08.2012 09:05

RPA: Górnicy walczą z policją. Nie żyje 36 osób

W RPA znajduje się 80 proc. światowych zasobów platyny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

36 osób zginęło wczoraj w starciach południowoafrykańskiej policji z górnikami, którzy strajkują w należącej do spółki Lonmin kopalni platyny Marikana, 100 km na północny zachód od Johannesburga - poinformowało ministerstwo ds. policji.

Wcześniejszy bilans ofiar mówił o co najmniej 18 zabitych. Brytyjsko-południowoafrykańska spółka Lonmin to trzeci na świecie producent platyny.

Minister ds. policji Nathi Mthethwa wyraził ubolewanie z powodu tak wielu zabitych. Podkreślił jednocześnie, że siły porządkowe przez trzy dni negocjowały ze strajkującymi.

Spółka Lonmin ostrzegała, że górnicy zostaną zwolnieni, jeśli nie stawią się do pracy; strajk nazwano nielegalnym.

Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień, kiedy zostały okrążone przez grupę około 3 tys. górników uzbrojonych w pałki i maczety.

Rzecznik policji Dennis Adriao oświadczył, że policja nie miała wyjścia. _ - Policja została zaatakowana przez grupę, która używała różnego rodzaju broni, w tym broni palnej. Policjanci byli zmuszeni odpowiedzieć siłą _ - powiedział.

W sprawie ostatnich zajść wszczęto już śledztwo. Od niedzieli, prócz czwartkowych starć, wskutek gwałtownych protestów w kopalni zginęło 10 osób.

Strajk w kopalni Marikana zaczął się 10 sierpnia, kiedy w proteście płacowym pracę porzuciło około 3 tys. górników. Ci, którzy chcieli wrócić do pracy następnego dnia, zostali zaatakowani - poinformował zarząd kopalni i związek zawodowy górników NUM.

Niepokoje w Marikanie doprowadziły do wstrzymania wydobycia we wszystkich południowoafrykańskich kopalniach grupy Lonmin. Z kopalni tych pochodzi 96 proc. wydobywanej przez spółkę platyny, której ceny na londyńskiej giełdzie spadły w czwartek o 6,33 proc.

O ile strajk dotyczy płac, o tyle przemoc wydaje się rezultatem walki o wpływy między dominującym związkiem zawodowym NUM a nowym związkiem AMCU. Wcześniej w tym roku spory pomiędzy nimi doprowadziły do przemocy w innej kopalni.

Spółka Lonmin ogłosiła, że w ciągu sześciu dni niepokojów straciła ekwiwalent 15 tys. uncji platyny i jest mało prawdopodobne by wykonała roczny plan wydobycia 750 tys. uncji cennego metalu.

W RPA znajduje się 80 proc. światowych zasobów platyny, ale rosnące koszty pracy i ostry spadek cen w tym roku sprawiły, że wiele kopalni walczy o przetrwanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Kłusownicy zabili ponad 280 nosorożców. Tylko w tym roku Dane z pierwszego półrocza wskazują na to, że kłusownictwo przybiera na sile.
Urodziny Nelsona Mandeli. Kończy już... Nelson Mandela obchodzi w środę 94. urodziny. Kolejne rocznice afrykańskiego patriarchy obchodzone są w RPA jak narodowe święto, ONZ ustanowił je Dniem Mandeli.
Prezydent upozowany na Lenina pokazał... Obraz Zumy - _ Włócznia _ - wywołał najburzliwszą od lat debatę o rasizmie, sztuce, granicach wolności słowa, a także jakości politycznego przywództwa.
Tagi: strajk, rpa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz