Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozwód przez oświadczenie. Pomysł Palikota

0
Podziel się:

Według projektu strony za porozumieniem składałyby wspólny wniosek o rozwiązanie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Rozwód przez oświadczenie. Pomysł Palikota
(Jakub SZAMETO/East News)

Rozwód bez rozprawy sądowej, na podstawie oświadczenia złożonego przez małżonków w Urzędzie Stanu Cywilnego - to założenia projektu ustawy przygotowanego przez Ruch Palikota. Taką możliwość miałyby małżeństwa bezdzietne oraz te, których dzieci są pełnoletnie.

Jak poinformował poseł Ruchu Łukasz Krupa, projekt zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz w prawie o aktach stanu cywilnego wprowadzający takie zmiany jest już przygotowany i zostanie przedstawiony w najbliższym czasie.

Według projektu strony za porozumieniem składałyby wspólny wniosek o rozwiązanie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego, przedstawiając stosowne dokumenty m.in. akt zawarcia małżeństwa. _ Rozwiązanie małżeństwa następowałoby po 30 dniach od złożenia wniosku, jeśli żadna ze stron nie wycofa się w ciągu tego czasu _ - powiedział poseł.

Krupa zaznaczył, że 30-dniowy termin, w którym można zmienić zdanie, ma chronić przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Jeśli w tym czasie żadna ze stron nie rozmyśliłaby się, oświadczenie stawałoby się prawomocne i Urząd wydawałby akt rozwiązania małżeństwa.

Warunkiem takiego sposobu zakończenia związku małżeńskiego byłoby - zgodnie z projektem - nieposiadanie przez małżonków małoletnich dzieci. _ - Uważamy, że to jest istotne, bo wiadomo, że kiedy są dzieci, to sprawa jest bardziej skomplikowana _ - zaznaczył Krupa.

Według posła Ruchu Palikota, nie ma potrzeby przeprowadzania postępowania sądowego, jeśli obie strony oświadczają zgodę i wolę zakończenia związku małżeńskiego. _ - Sądy są i tak zawalone dużo ważniejszymi sprawami _ - argumentuje.

Czytaj więcej o inicjatywach Palikota
PiS i Ruch Palikota wyjątkowo jednomyślni Ruch Palikota zapowiada wniosek o informację bieżącą w Sejmie na temat sytuacji na kolei.
"Palikot zrzeknie się immunitetu za skręta" Politycy ostro krytykują Janusza Palikota za palenie skręta. Wczoraj podczas wystąpienia na Marszu Wolnych Konopi poseł zapalił jointa.
Palikot odwiedzi Tymoszenko. Jak to zrobił? Ukraińskie władze wydały zgodę na widzenie posła Janusza Palikota ze skazaną na siedem lat więzienia byłą premier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)