Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozwód kościelny coraz częstszy w Polsce

0
Podziel się:

Polska jest drugim po Włoszech krajem pod względem liczby składanych wniosków o unieważnienie małżeństwa kościelnego.

Rozwód kościelny coraz częstszy w Polsce
(Maica/iStockphoto)

Z roku na rok rośnie liczba wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Watykański rocznik statystyczny podaje, że do sądów biskupich w Polsce trafia rocznie ponad 3,5 tysiąca takich spraw.

Chętnych nie brakuje, mimo że stwierdzenie nieważności małżeństwa może kosztować nawet 30 tysięcy złotych, a sam proces trwać latami. Najczęstszym powodem jest chęć uregulowania własnych spraw - tłumaczy sędzia Barbara Przytuła-Chrostek.

- _ Ludzie rekonstruują rodziny. Po rozwodzie cywilnym wchodzą w kolejne związki.Jeżeli ich światopogląd powoduje, że nie są w stanie pogodzić się z faktem, iż w społeczności są postrzegani w sposób negatywny, bo się rozwiedli i nie mogą na przykład przyjmować sakramentów, podejmują działania zmierzające do uregulowania kwestii wyznaniowych _ - powiedziała Barbara Przytuła-Chrostek.

- _ Stwierdzenie nieważności małżeństwa to procedura, podczas której wykazuje się, że wystąpiły przeszkody, które uniemożliwiły ważne zawarcie związku _ - dodaje adwokat kościelny Monika Jaworowska-Górska. - _ Nie chodzi o to, co wydarzyło się po ślubie. Raczej o fakty, które mogły zaistnieć przed zawarciem związku małżeńskiego _ - przekonuje adwokat.

Kodeks kanoniczny dopuszcza różne przeszkody. To m.in. zawarcie związku pod przymusem lub presją, nieświadomość sakramentalnej wagi i nierozerwalności małżeństwa, ukrycie przed współmałżonkiem ważnych faktów, które mogłyby mieć wpływ na decyzję o zawarciu związku.
Z danych statystycznych wynika, że 60-70 procent wniesionych spraw kończy się stwierdzeniem nieważności małżeństwa. Polska jest drugim po Włoszech krajem pod względem liczby składanych takich wniosków.

Czytaj więcej w Money.pl
Takiej decyzji Putina nikt się nie spodziewał Nieoczekiwanie dziś para prezydencka oznajmiła, że ich małżeństwo dobiegło końca.
Kredyt po rozwodzie - kto spłaca raty? Jeśli małżonkowie razem zaciągali kredyt hipoteczny, to po rozwodzie dla banku formalnie nadal są oboje dłużnikami, nawet jeśli mieszkanie sąd przyznał tylko jednemu.
Firma należy do małżeństwa? Dług można... Z klauzulą wykonalności można prowadzić egzekucję z przedmiotów należących do firmy objętej wspólnością majątkową - tłumaczy Agata Kulik z Siwek Gaczyński & Partners.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)