Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozwiązanie sprawy wiceministra zdrowia jeszcze w tym tygodniu

0
Podziel się:

Donald Tusk nie wyklucza wniosków personalnych w stosunku do wiceministra zdrowia.

Rozwiązanie sprawy wiceministra zdrowia jeszcze w tym tygodniu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Do końca tygodnia przedstawię szczegółowe wyjaśnienia dotyczące wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna albo będą wnioski personalne - zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że Neumann realizował zalecenia rządu, by zdążyć w terminie z kontraktowaniem świadczeń zdrowotnych.

Chodzi o publikację _ Wprost _, według którego wiceminister miał działać w interesie jednej z prywatnych klinik.

_ - W tym tygodniu ta sprawa znajdzie swoje rozstrzygnięcie. Albo poinformuję szczegółowo o tym, dlaczego nadal mam zaufanie (do Neumanna - PAP) i te wyjaśnienia będą miały charakter publiczny, a gdy nie będę miał stuprocentowego przekonania, że wszystko było ok, to będą wnioski personalne _ - podkreślił premier we wtorek na konferencji prasowej.

Dodał, że Neumann, _ jeżeli chodzi o zasadnicze działanie _, realizował zalecenia rządu i ministra zdrowia, by zdążyć w terminie z kontraktowaniem przez NFZ świadczeń zdrowotnych. _ Jeżeli ubocznym efektem tego działania na rzecz szybkiego podpisania tych kontraktów były jakieś nieuzasadnione korzyści tej czy innej placówki, to my to dokładnie sprawdzimy. Ale nic w tej chwili nie wskazuje, aby to było intencją ministra Neumanna _ - mówił premier.

Tusk wyjaśnił, że czeka go jeszcze kilka spotkań i wyjaśnień w tej sprawie, m.in. z ministrem zdrowia, bo - jak mówił - wiele _ domysłów i interpretacji wokół tej sprawy jest nieścisłych, nieprecyzyjnych _.

Według _ Wprost _ Neumann _ walczył o interesy _ prywatnej klinki Sensor zajmującej się leczeniem wzroku. Lecznica pobierała od swych klientów dodatkowe opłaty za leczenie; w związku z czym Fundusz we wrześniu wypowiedział jej we wrześniu umowę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, do 20 grudnia. Według NFZ pacjenci dopłacali do leczenia refundowanego przez NFZ. Kierownictwo Sensor Cliniq złożyło odwołanie od tej decyzji i wyjaśniało, że _ żaden pacjent nie był zmuszany do opłat, a jedynie informowany o możliwości wyboru i dopłaty _.

Według _ Wprost _ Neumann domagał się od ówczesnej prezes NFZ Agnieszki Pachciarz wyjaśnień, na jakim etapie jest rozpatrywanie odwołań prywatnej kliniki. Ostatecznie po odwołaniu Pachciarz 20 grudnia 2013 r., Fundusz aneksował umowę z Sensor Cliniq do końca 2014 r.

Neumann oświadczył w poniedziałek, że występował do prezes NFZ ws. wypowiedzenia umowy z kliniką wyłącznie z prośbą o przestrzeganie terminów, a nie z sugestiami, jak rozstrzygnąć odwołania.

_ - Po kierowanych do ministerstwa zdrowia wystąpieniach i skargach na dyrektora mazowieckiego NFZ oraz na bezczynność prezes NFZ, wystąpiłem do oddziału mazowieckiego NFZ o wyjaśnienia powodów nadzwyczajnego traktowania tej kliniki - niespotykanego do tej pory w żadnym innym przypadku, zarówno jeśli chodzi o intensywność działań jak i naginanie procedur w celu szybkiego wypowiedzenia kontraktu, czyli karania kliniki niewspółmiernego w stosunku do innych podmiotów, w których wykryto podobne przewinienia _ - wyjaśniał Neumann.

Sprawy związane z kontraktem dla Sensor Cliniq od kilku miesięcy badają stołeczne prokuratury rejonowe. W prokuraturze dla Warszawy-Woli od października trwa śledztwo z zawiadomienia NFZ wobec Sensor Cliniq w sprawie podejrzenia wyłudzenia pieniędzy z Funduszu, w ten sposób, że mimo kontraktu miano pobierać opłaty od pacjentów. _ Śledztwo toczy się w kierunku oszustwa _ - informował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak. Odmową wszczęcia śledztwa zakończyła się już sprawa zawiadomienia złożonego przez Sensor Cliniq na NFZ _ o przekroczenie uprawnień w związku z wypowiedzeniem im umowy _.

_ - Następnie mamy zawiadomienie osoby fizycznej o podejrzeniu wzięcia łapówki przez wiceministra Neumanna w związku z próbą odstąpienia od kontroli kliniki. Tutaj nie ma obecnie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, trwa postępowanie sprawdzające w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ _ - zaznaczył prok. Nowak. Z kolei p.o. prezes NFZ Marcin Pakulski złożył zawiadomienie dotyczące podejrzenia przekroczenia uprawnień przez ówczesnego dyrektora mazowieckiego NFZ Adama Twarowskiego; trafiło ono do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, która je bada.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk stawia Ukraińcom warunki. Stać nas na pomoc finansową? Premier przyznaje, że nie dysponuje dużymi możliwościami. W rachubę nie wchodzi nawet pożyczka z NBP.
Tusk odpowiada na apel SLD. Co z Kalembą? - Chcemy go przebudzić i apelować o znalezienie lepszego eksperta, który będzie walczył o rolników - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński.
Kolejna afera? Donald Tusk chce wyjaśnień Informacji Tuska w tej sprawie chcą PiS i Twój Ruch. Z kolei SLD chce zwołania pilnego posiedzenia komisji zdrowia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)