Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Rozumiem postulaty podwyżek dla sędziów, ale..."

0
Podziel się:

Sędziowie zapowiadają dzień bez wokandy.

"Rozumiem postulaty podwyżek dla sędziów, ale..."
(kprm.gov.pl)

Sędziowie poza nauczycielami, są jedną z dwóch grup zawodowych finansowanych z budżetu państwa, które mają w przyszłym roku wzrost wynagrodzeń - podkreśla *minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. **W ten sposób odniósł się do zapowiadanego na środę i czwartek protestu sędziów, podczas którego będą się domagać _ docelowego uregulowania kwestii wynagrodzeń _. *

_ - Jestem głęboko przekonany, że większość środowiska sędziowskiego zauważa ten fakt, że przyszły rok jest rokiem około czteroprocentowego wzrostu wynagrodzeń sędziowskich _ - powiedział minister Kwiatkowski. Dodał, że ze zrozumieniem przyjmuje _ głos każdego środowiska, każdej grupy zawodowej, mówiącej o tym, że oczekiwałyby wyższego wzrostu _.

_ - Ale sędziowie, poza nauczycielami, są jedną z dwóch grup zawodowych finansowanych z budżetu państwa, które mają w przyszłym roku wzrost wynagrodzeń. Mam głęboką nadzieję, że o tym będziemy wszyscy pamiętać, o tym będą także pamiętać ci, którzy mieliby podejmować ewentualne decyzje o przyłączeniu się do akcji "dni bez wokandy" _ - dodał szef resortu sprawiedliwości.

Minister Kwiatkowski podsumował w niedzielę 3-letnią działalność swojego biura senatorskiego. W tym czasie złożył on 170 oświadczeń senackich. Jak przyznał Kwiatkowski, najwięcej spośród wszystkich senatorów.

W przyjętej w sierpniu uchwale Stowarzyszenie Sędziów Polskich _ Iustitia _ ogłosiło, że jesienią dojdzie do akcji protestacyjnej z powodu _ wycofania się ministra sprawiedliwości z obietnicy podjęcia w pierwszej połowie 2010 r. prac legislacyjnych zmierzających do ostatecznego, docelowego uregulowania kwestii wynagrodzeń sędziów _.

Sędziowie swoją akcję zapowiedzieli na środę i czwartek, 17 i 18 listopada. Ich akcja polegać ma na przeprowadzeniu dwóch tzw. dni bez wokandy, podczas których nie są wyznaczane rozprawy, a sędziowie zajmują się np. pisaniem uzasadnień do wyroków w swych gabinetach. Według szacunków Stowarzyszenia _ Iustitia _, podczas dwóch dni bez wokandy może odbyć się w polskich sądach o połowę mniej rozpraw niż zwykle.

Wsparciem dla protestu sędziów ma być także akcja protestacyjna prokuratorów zapowiedziana przez prokuratorskie związki i stowarzyszenia. Zaplanowano ją także na dwa dni - wtorek, 16 listopada oraz piątek, 19 listopada. Prokuratorzy domagają się wzmocnienia pozycji prokuratora generalnego i zwiększenia swoich wynagrodzeń. Protest prokuratorów ma być także sprzeciwem wobec planów redukcji i niskich uposażeń pracowników i urzędników zatrudnionych w prokuraturach.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)