Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozruchy w Pakistanie. Starcia policji ze zwolennikami antyrządowego duchownego

0
Podziel się:

Około 2 tysięcy zwolenników Muhammada Tahirula Qadriego, który zapowiedział, że pokieruje rewolucją przeciwko premierowi Nawazowi Sharifowi, zostało rozpędzonych przez policję.

Rozruchy w Pakistanie. Starcia policji ze zwolennikami antyrządowego duchownego
(AP/Fotolink/East News)

Pakistańska policja użyła w pobliżu lotniska w Islamabadzie gazu łzawiącego, by rozpędzić tłum zwolenników prominentnego antyrządowego duchownego, który miał przylecieć tego dnia do stolicy. Samolot z duchownym został skierowany do innego miasta.

Około 2 tysięcy zwolenników muzułmańskiego duchownego Muhammada Tahirula Qadriego, który zapowiedział, że pokieruje rewolucją przeciwko premierowi Nawazowi Sharifowi, zostało rozpędzonych przez policję.

Do zajść doszło rano w pobliżu międzynarodowego lotniska im. Benazir Bhutto w Islamabadzie. Policja zamknęła główne drogi prowadzące na lotnisko, a także zablokowała telefony komórkowe, aby protestujący nie mogli się ze sobą porozumiewać - donosi agencja Reutera.

Suficki duchowny już wielokrotnie w przeszłości domagał się ustąpienia rządu centralnego w Pakistanie; chciał też reformy systemu wyborczego w celu pozbycia się skorumpowanych polityków.

Jak pisze Reuters, nagły wzrost znaczenia Qadriego wzbudza spekulacje, że armia, która przez kilkadziesiąt lat była u władzy w Pakistanie, może wykorzystywać go jako pośrednika w swych wysiłkach na rzecz odsunięcia na bok cywilnego rządu Nawaza Sharifa.

_ Niech żyje armia! Rewolucja nadejdzie! _ - krzyczeli zwolennicy Qadriego.

Na dzień przed przylotem do kraju Qadri, który na co dzień żyje w Kanadzie, wychwalał armię i powiedział, że jest gotowy poprowadzić _ rewolucję przeciwko rządowi _.

Od tygodnia pakistańska armia prowadzi zakrojoną na szeroką skalę ofensywę przeciwko talibskim rebeliantom i ich sojusznikom z Al-Kaidy na obszarach plemiennych w Północnym Waziristanie na północnym zachodzie kraju, przy granicy z Afganistanem.

Północny Waziristan jest matecznikiem bojowników z ruchu pakistańskich talibów Tahreek-e-Taliban Pakistan (TTP). Ugrupowanie to skupia islamistyczne frakcje, które od 2007 r. wraz z sojuszniczymi cudzoziemskimi bojownikami z Al-Kaidy toczą rebelię z rządem w Islamabadzie. Są oni odpowiedzialni za zamachy, w których od 2007 r. zginęło ponad 6 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Gorąco w Stambule i Ankarze. Gaz vs. kamienie Przedstawiciel Stowarzyszenia Praw Człowieka Abdulbaki Boga powiedział agencji Associated Press, że w Stambule co najmniej 83 osoby zostały zatrzymane, a 14 osób zostało rannych.
Armia rozpoczęła "wielką ofensywę". Są skutki Ta zakrojona na szeroką skalę ofensywa, której od dawna od Islamabadu domagały się Stany Zjednoczone.
Wewnętrzne kłótnie talibów. Część chce... Pakistańscy talibowie podzielili się dziś na dwa ugrupowania w następstwie narastających różnic w łonie tego radykalnego ruchu walczącego z rządem centralnym w Islamabadzie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)