Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
posiedzenia senatu
24.04.2013 12:18

Rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu

Od uroczystego zaprzysiężenia nowego senatora Bolesława Piechy (PiS) rozpoczęło się dzisiaj dwudniowe posiedzenie Senatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(senat.gov.pl)

Od uroczystego zaprzysiężenia nowego senatora Bolesława Piechy (PiS) rozpoczęło się dzisiaj dwudniowe posiedzenie Senatu. * *Izba zajmie się m.in. zmianami w ustawie o kierujących pojazdami, która wprowadza możliwość zdawania egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii A i B w miastach nieposiadających praw powiatu, w których organem wykonawczym jest prezydent.

Piecha - dotychczasowy poseł PiS - zwyciężył w niedzielę w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim. Pokonał siedmiu kandydatów, którzy ubiegali się o mandat po zmarłym w styczniu senatorze Antonim Motyczce (PO).

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował na początku posiedzenia, że ok. godz. 14 zostanie przedstawiona informacja MSZ na temat rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą i wykorzystania w 2012 roku funduszy na działania realizowane w ramach tego programu. We wtorek informację tę przyjął rząd; w Senacie ma ją przedstawić szef MSZ Radosław Sikorski.

Resort spraw zagranicznych od 2012 r., na mocy decyzji Sejmu, jest dysponentem środków przeznaczonych na wsparcie Polonii; wcześniej - od 1990 r. - dysponował nimi Senat. Kwestia finansowania Polonii budzi ostatnio liczne kontrowersje.

Jak podano w komunikacie CIR po wczorajszym posiedzeniu rządu, w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych zajmującym się wsparciem dla Polonii i Polaków za granicą, w 2012 r. do MSZ wpłynęło 201 wniosków na kwotę 139,5 mln zł. Pozytywnie rozpatrzono 86 wniosków, w tym 69 projektów i 17 programów na kwotę ponad 52,2 mln zł.

Ponadto - według informacji MSZ - w 2012 r. placówki dyplomatyczno-konsularne realizowały 1990 projektów na kwotę ponad 24,4 mln zł, w tym: 669 projektów z dziedziny oświaty (11,1 mln zł); 1080 projektów z dziedziny kultury i sztuki (9,9 mln zł); 58 projektów z dziedziny ochrony miejsc pamięci narodowej (1,4 mln zł); 183 projekty związane z letnim pobytem dzieci polonijnych (1,9 mln zł).

W porządku obrad posiedzenia Senatu jest też nowelizacja ustawy o organizacji rynku rybnego. Dostosowuje prawo krajowe do regulacji unijnych. Na mocy nowych przepisów rybacy łowiący z kutrów bezpokładowych nie będą musieli sprzedawać ryb w tzw. centrach pierwszej sprzedaży, jeżeli wyładunki z jednego rejsu będą poniżej 300 kg dorsza lub poniżej 5 sztuk łososia.

Przedsiębiorca prowadzący skup i sprzedający ryby morskie będzie wystawiał _ dokument sprzedaży _, a nie jak dotychczas _ kartę sprzedaży _. Obniżono też wysokość rocznego obrotu produktami rybołówstwa (z 400 do 200 tys. euro), po osiągnięciu którego przedsiębiorca wpisany do rejestru skupujących zobowiązany jest do przesyłania elektronicznie dokumentu sprzedaży lub deklaracji przejęcia w ciągu 24 godzin.

Senatorowie zajmą się także nowelizacją ustawy o podatku rolnym, która ma na celu zmianę metody obliczania podatku rolnego od 1 stycznia 2014 r. poprzez wydłużenie okresu obliczania średniej ceny skupu żyta.

W porządku obrad jest również nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zakłada rezygnację z ustawowego wymogu, aby wszyscy asystenci sędziów legitymowali się ukończoną aplikacją ogólną lub zdanym prawniczym egzaminem zawodowym.

Nowe przepisy dopuszczą możliwość zatrudnienia w sądach na stanowisku asystenta sędziego osób z wykształceniem wyższym prawniczym oraz modyfikują wymagania, które muszą zostać spełnione przez asystenta sędziego, aby mógł się ubiegać o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Senat nie rozpatrzy natomiast - wbrew zapowiedziom - wniesionego przez senacką komisję praw człowieka, praworządności i petycji projektu ustawy o usunięciu z nazw dróg, ulic, mostów, placów i innych obiektów symboli ustrojów totalitarnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w prawie. Lepiej dla części rodziców i pacjentów? Ulgi podatkowe i becikowe nie dla każdego, ale za to więcej urlopu dla rodziców, którym urodziło się dziecko - to jedne z ważniejszych zmian przepisów, które wejdą w życie w tym roku.
Bruksela ma sposób na przekręty podatkowe Komisja Europejska tworzy platformę, która ma monitorować postępy państw między innymi w zwalczaniu rajów podatkowych.
Szef Google broni niskich podatków Politycy brytyjscy twierdzą, że tak niskie podatki są _ niemoralne _ w stosunku do zarobków giganta.
Tagi: posiedzenia senatu, prawo jazdy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz