Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczęła się demonstracja antyfaszystów

0
Podziel się

Przed bramą uniwersytetu zgromadziło się kilkaset osób.

Rozpoczęła się demonstracja antyfaszystów
(Reporter)
bEqogNGZ

Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła się demonstracja antyfaszystowska, organizowana przez grupę _ Razem Przeciwko Nacjonalizmowi _ dla wspomnienia 75. rocznicy Nocy Kryształowej - pogromów Żydów w hitlerowskich Niemczech.

Na zdjęciu Wanda Nowicka, która pojawiła się na manifestacji

Przed bramą uniwersytetu zgromadziło się kilkaset osób. Uczestnicy demonstracji przejdą z Krakowskiego Przedmieścia na Umschlagplatz przy Stawkach trasą, którą Janusz Korczak prowadził dzieci z sierocińca podczas likwidacji warszawskiego getta w 1942 r. Z Umschlagplatz w latach 1942-1943 Niemcy wywozili Żydów z warszawskiego getta do obozów zagłady m.in. w Treblince.

bEqogNHb

Na manifestacji obecna jest m.in. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Powiedziała dziennikarzom, że 9 listopada to nie tylko dzień pamięci o zbrodniach popełnionych przez faszystów w czasie Nocy Kryształowej, ale też _ dzień rozwagi i ostrzeżenia dla nas, żyjących w Polsce w XXI wieku _.

_ - Tendencje nacjonalistyczne, czasem trącące o faszystowskie, pojawiają się i narastają w Polsce. Mamy z tym do czynienia na co dzień i w Białymstoku, i we Wrocławiu, i w Poznaniu. Nacjonaliści utrudniają debaty na uniwersytecie, wyrzucają cudzoziemców z domów, posuwają się do strasznych zachowań wobec cudzoziemców, gejów, lesbijek i feministek, i na to nie ma zgody _ - powiedziała Nowicka.

W jej ocenie polskie władze powinny wyciągnąć lekcję z historii i _ nie przespać takiego momentu, w którym zjawisko nacjonalizmu stanie się nie do opanowania _.

Do marszu przyłączyło się OPZZ; centrala poprosiła o udział członków związków zrzeszonych w Porozumieniu.

bEqogNHh

Wiceszef OPZZ Andrzej Radzikowski tłumaczy, że jego związek przyłączył się do sobotniej manifestacji, bo 11 listopada _ ma dziś już nadmiar imprez _. _ - A chcielibyśmy zwrócić uwagę społeczeństwa na zagrożenia, jakie niosą ze sobą faszyzm i nacjonalizm. Dziś mamy 70 rocznicę Nocy Kryształowej, która otworzyła Hitlerowi drogę do władzy; a otworzyła dlatego, że było przyzwolenie społeczne na takie działania _ - powiedział Radzikowski. Podkreślił, że dla związków bardzo ważna jest idea równego traktowania wszystkich ludzi.

W demonstracji uczestniczy też Pracownicza Demokracja.

Trasa marszu wiedzie ulicami: Królewska, Grzybowska, Żelazna, Nowolipie, Smocza, Nowolipki, al. Jana Pawła II, Dzielna, Karmelicka, Stawki, Andersa i Dawidowskiego.

Marsz odbywa się w 75. rocznicę nocy kryształowej - w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. w hitlerowskich Niemczech doszło do pogromów Żydów inicjowanych przez ówczesne władze.

bEqogNHi

Filip Ilkowski z koalicji _ Razem Przeciwko Nacjonalizmowi _ mówił wcześniej PAP, że w ciągu ostatnich 20 lat z powodów narodowościowych w Polsce zabito kilkadziesiąt osób, a setki pobito. Na stronie internetowej stowarzyszenia _ Nigdy Więcej _ można znaleźć kronikę tych wydarzeń pod nazwą _ Brunatnej Księgi _ fizycznych i werbalnych aktów prześladowań ze strony nacjonalistów od 1996 roku.

_ - Tolerancja wobec nacjonalizmu i przemocy może doprowadzić do takich wydarzeń, jakie miały miejsce 75 lat temu w Niemczech - podkreślają antyfaszyści. _

_ _

_ Uczestnicy mają ze sobą transparenty, na których napisano m.in.: To my - lewackie k...., żydokomuna, homoterroryści; upajamy się waszą głupotą, zatrzymamy was naszym śmiechem _, _ Obudźmy miasto z koszmaru, odbierzmy faszystom ulice _, _ Odruchodnarodowy _. Na innych znajdują się hasła domagające się delegalizacji ONR i Młodzieży Wszechpolskiej.

bEqogNHj

Organizatorzy przypominają, że w zeszłym roku w demonstracji udział wzięło 1000 osób; w tym roku liczą na więcej.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamordował? Dają milion rubli za jego... Moskiewska policja ustaliła tożsamość emigranta podejrzewanego o zamordowanie 25-letniego mieszkańca dzielnicy Birulewo.
Jest śledztwo ws. antylitewskich haseł Śledztwo dotyczy antylitewskiego transparentu wywieszonego w trakcie piłkarskiego meczu w Poznaniu.
Silne antypolskie nastroje na Litwie Polska oczekuje na realizację przez rząd Litwy zobowiązań dot. praw mniejszości polskiej w tym kraju; katalog niezałatwionych spraw jest niezmienny i dotyczy polskiej pisowni, szkolnictwa i zwrotu ziemi - oświadczyła w środę wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys.
bEqogNHC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)