Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
monthy python
01.12.2012 09:33

Rozpoczął się proces. Pozwany Monty Python

Proces rozpoczął się przed sądem wysokiej instancji w Londynie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gmina Pcim)

*Producent filmowy Mark Forstater, który w 1975 r. zrealizował film _ Monty Python i Święty Graal _ pozwał do sądu członków znanej z surrealistycznego poczucia humoru ekipy komików Latającego Cyrku Monty Pythona - poinformowała telewizja Sky. *

Proces rozpoczął się przed sądem wysokiej instancji w Londynie w piątek. Forstater twierdzi, że należy mu się większy udział w honorariach z tytułu praw autorskich do opartego na scenariuszu filmowym scenicznego musicalu _ Spamalot _ i w przychodach, które show wygenerował.

Muzyczna komedia będąca wersją filmu miała swą premierę na nowojorskim Broadwayu w 2005 r. Wystawiana była też na londyńskim West Endzie. Była kasowym przebojem. W Nowym Jorku obejrzało ją 2 mln widzów.

Forstater sądzi, że przy rozliczaniu honorariów autorskich za _ Spamalot _ powinien być traktowany tak, jakby faktycznie był _ siódmym Pythonem _, o takich samych prawach, jak sześciu stałych członków Latającego Cyrku. Domaga się wypłacenia mu 1/7 części honorariów za inscenizację zamiast 1/14, jak postanowiono w 1974 r., gdy zawierano umowę w sprawie honorariów.

Pozwanymi są firmy Python (Monty) Pictures Ltd (PMP) reprezentująca filmowe interesy grupy komików oraz Freeway Cam (UK) Ltd., będąca właścicielem praw autorskich i powiernikiem osób uprawnionych do przychodu z ich tytułu.

W najbliższych dniach wyjaśnienia w sądzie składać będą członkowie zespołu Monty Pythona Eric Idle, Michael Palin i Terry Jones. Dwóch dalszych - John Cleese i Terry Gilliam także zostało pozwanych, ale mieszkają za granicą, a szósty Graham Chapman zmarł w 1989 r.

Spór o to, jak wysokie honoraria przysługują Forstaterowi sięga 2005 r. Filmowiec twierdzi, że za zaległe honoraria należy mu się ok. 1 mln funtów. Prawnicy reprezentujący pozwanych _ Pythonów _ kwestionują te roszczenia.

W czerwcu br. Forstater został ogłoszony przez sąd bankrutem, później orzeczenie o bankructwie z mocy prawa zmieniono na bankructwo za porozumieniem stron. Adwokat Forstatera Tom Weisselberg ujawnił, że do wystąpienia z powództwem o zaległe honoraria zmusiło jego klienta trudne położenie materialne. Świadkami filmowca są dwaj prawnicy, którzy negocjowali umowę z 1974 r.

Zarówno film jak i musical oparte są na legendzie o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu. _ Spamalot _ to gra słów z Camelot - jak nazywał się legendarny zamek króla Artura. Jest to pisane razem wyrażenie _ spam a lot _, w luźnym tłumaczeniu oznaczające tyle, co _ dużo spamu _, czyli niepożądanych e-maili.

Czytaj więcej w Money.pl
Strauss-Kahn zaoszczędzi 6 mln dolarów? Adwokaci byłego szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna zdementowali informacje mediów o ugodzie w postępowaniu cywilnym wytoczonym mu przez hotelową pokojówkę.
Chciał 100 tys. euro rocznie. Minister w sądzie Były minister spraw wewnętrznych Austrii jest oskarżany o korupcję.
Brunon K. dostanie dodatkowego adwokata? - _ Sprawa jest tak obszerna i skomplikowana, że będziemy chcieli zaproponować współpracę jeszcze jednemu adwokatowi _ - powiedziała mec. Anna Kobińska.
Tagi: monthy python, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz