Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozejm w Syrii. Iran może mieć decydujący wpływ na negocjacje pokojowe

0
Podziel się:

- Iran niewątpliwie ma możliwość, aby pomóc i tym samym wszystko zmienić - powiedział Kerry na konferencji prasowej kończącej pierwszy dzień rozmów pokojowych w Montreux.

Rozejm w Syrii. Iran może mieć decydujący wpływ na negocjacje pokojowe
(PAP/EPA)

Amerykański sekretarz stanu John Kerry (na zdjęciu) podkreślił, że Iran może nadal odegrać znaczącą rolę w syryjskich negocjacjach pokojowych i przyczynić się do zakończenia trwającego prawie trzy lata konfliktu.

- _ Iran niewątpliwie ma możliwość, aby pomóc i tym samym wszystko zmienić _ - powiedział Kerry na konferencji prasowej kończącej pierwszy dzień rozmów pokojowych w szwajcarskim kurorcie Montreux.

- _ Liczmy, że zdecydują się (Iran) na przyjęcie postawy konstruktywnej. Jest wiele sposobów, aby drzwi pozostały otwarte w następnych tygodniach i miesiącach, i mam nadzieję, że będą chcieli dołączyć się do konstruktywnych rozwiązań _ - podkreślił Kerry.

Odnosząc się do kwestii zakończenia syryjskiej wojny, amerykański sekretarz stanu ponownie podkreślił, że należy zacząć od zmian na szczytach władzy w Damaszku.

- _ Rozwiązanie konfliktu nie może odnosić się tylko do uporczywego trwania u władzy jednej osoby lub rodziny. Musi polegać na przywróceniu praw wszystkich mieszkańców Syrii _ - dodał Kerry.

Zapewnił też, że mimo iż strony konfliktu zgodziły się na kontynuowanie dialogu pod auspicjami ONZ, Stany Zjednoczone będą prowadziły działania prowadzące do zmian w Syrii, łącznie z dalszym wspieraniem opozycji.

- _ Rozmowy zajmują trochę czasu. Nikt z nas nie jest usatysfakcjonowany pozostawieniem Syrii w obecnej sytuacji, w której dochodzi do tak strasznych aktów przemocy, w związku z tym zapowiedziałem, że podejmiemy kroki, niezależne od toczących się rozmów, w celu odnalezienia innych punktów wywierania nacisku i innych metod rozwiązania konfliktu _ - powiedział Kerry na konferencji prasowej.

Wcześniej, w trakcie obrad konferencji w Montreux, amerykańskich sekretarz stanu przekonywał, że jest _ tylko jedna opcja _ - wynegocjowanie na podstawie obopólnego porozumienia rządu przejściowego Syrii. W rządzie tym - jak mówił Kerry - nie ma miejsca dla Asada, ponieważ utracił on legitymację do rządzenia.

Długo odkładana konferencja w szwajcarskim kurorcie Montreux, zwana Genewą 2, to pierwsza od trzech lat okazja do rozmów między delegacjami syryjskiej opozycji i reżimu. Opozycja w ostatniej chwili groziła bojkotem wydarzenia w związku z wystosowaniem przez ONZ zaproszenia dla Iranu, uważanego za sojusznika Damaszku; zaproszenie ostatecznie wycofano, co krytykowała Rosja.

Rozmowy pokojowe na temat Syrii po dniu przerwy mają być wznowione w piątek. Szacuje się, że wojna w Syrii kosztowała już życie ponad 130 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Mikry sukces negocjacji w sprawie Syrii Gospodarz spotkania, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun podkreślał, że aby zakończyć wojnę domową, w Syrii musi powstać nowy, przejściowy rząd.
Opozycja syryjska nie usiądzie do rozmów Dla Asada spotkanie w Genewie ma być wypracowaniem wspólnej walka z terroryzmem.
Władze Syrii chcą zawieszenia broni Damaszek jest gotów do wymiany list uwięzionych i wdrożenia mechanizmów, które pozwolą osiągnąć zamierzony cel.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)