Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie zestawy rakietowe jadą do separatystów na Ukrainie

0
Podziel się:

Pentagon twierdzi, że broń może zostać przekazana jeszcze dzisiaj.

Rosyjskie zestawy rakietowe jadą do separatystów na Ukrainie
(AP/FOTOLINK/East News)

Pentagon ostrzegł, że bliski wydaje się transport zestawów rakietowych z Rosji do prorosyjskich separatystów na Ukrainie. Broń ta znajduje się na tyle blisko granicy, że może być przekazana _ potencjalnie jeszcze dzisiaj _. Zdaniem USA, Rosjanie zgromadzili 15 tysięcy żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą. Co na to Rosja?

[Aktualizacja: godzina 19.50]

_ - Są oznaki, że Rosjanie zamierzają dostarczyć (separatystom) cięższe i nowocześniejsze wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe w bardzo bliskiej przyszłości _ - powiedział rzecznik Pentagonu pułkownik Steve Warren, powołując się na informacje wywiadu. Wskazał, że chodzi o broń kalibru ponad 200 mm.

_ - Sądzimy, że (Rosjanie) są w stanie przekazać ten sprzęt w każdej chwili _ - podkreślił, dodając, że działania Rosji _ niewątpliwie są eskalacją _.

Kraje UE zleciły w piątek Komisji Europejskiej przygotowanie projektów aktów prawnych, pozwalających na wprowadzenie sankcji sektorowych wobec Rosji za destabilizowanie Ukrainy.

Wojska są już wzdłuż granicy

Rosja zgromadziła ok. 15 tysięcy żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą - powiedział ambasador USA przy NATO Douglas Lute.

Wczoraj rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf mówiła, że USA mają _ nowe dowody na to, że Rosjanie zamierzają dostarczyć cięższe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe siłom separatystów na Ukrainie _ oraz że _ Rosja ostrzeliwuje artylerią ze swego terytorium pozycje wojsk ukraińskich _.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy oświadczyła w środę, że według wstępnych ustaleń rakiety, którymi strącono dwa ukraińskie samoloty bojowe, zostały wystrzelone z terytorium Rosji. Rosyjskie ministerstwo obrony zdementowało w czwartek tę informację jako _ próbę wprowadzenia w błąd opinii publicznej _.

Rosja dementuje i oskarża

Rosja zarzuciła w piątek Stanom Zjednoczonym, że _ poprzez insynuacje i antyrosyjską retorykę chcą zatuszować prawdziwe przyczyny tego, co dzieje się na Ukrainie _. Rosyjski MSZ szczególnie ostro skrytykował wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu.

_ Odrzucamy gołosłowne publiczne insynuacje, które rzeczniczka Departamentu Stanu M. Harf powtarza każdego dnia _ - pisze MSZ na swojej stronie internetowej.

Według rosyjskiego resortu spraw zagranicznych na briefingach w ostatnich dniach Marie Harf _ naszatkowała cały koszyk antyrosyjskich komunałów, które Waszyngton uparcie próbuje narzucić międzynarodowej opinii publicznej _.

Za insynuację rosyjskie MSZ uznało m.in. informację Departamentu Stanu o tym, że Rosja zamierza przekazać separatystom potężniejsze wyrzutnie rakietowe.

_ Co więcej, twierdzono, że z terytorium Rosji jest prowadzony ostrzał artyleryjski ukraińskich żołnierzy _ - pisze rosyjski MSZ. _ Wszystkiemu towarzyszyło odwoływanie się do jakichś "dowodów", którymi jakoby dysponują USA, lecz żadnego z takich "dowodów" nie ujawniono _ - podkreśla MSZ.

Rosyjski resort spraw zagranicznych wyraża żal, że _ USA coraz dalej się posuwają we wzmaganiu napięcia w stosunkach rosyjsko-amerykańskich, a przedstawiciele Departamentu Stanu pasjonują się propagandą antyrosyjską _.

Stany Zjednoczone oświadczyły w czwartek, że Rosja ostrzeliwuje artylerią ze swego terytorium przez granicę pozycje wojsk ukraińskich na Ukrainie, wspierając w ten sposób prorosyjskich separatystów w ich konflikcie z Kijowem. Rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf zaznaczyła, że podstawą tych informacji są doniesienia wywiadu. Departament Stanu USA oświadczył, że _ istnieją również dowody na to, iż Rosjanie zamierzają dostarczyć większe i potężniejsze wieloprowadnicowe artyleryjskie wyrzutnie rakietowe siłom separatystycznym na Ukrainie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści wpuścili ekspertów OBWE Na wschód od którego spadł malezyjski Boeing 777 przybyła misja, składająca się z 12 przedstawicieli OBWE, trzech Malezyjczyków i trzech Australijczyków - podała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
Ukraina liczy na sankcje wobec Rosji Saryusz-Wolski ocenił, że choć ukraińscy politycy są bardzo dyplomatyczni, to między wierszami można wyczuć niezadowolenie z zakresu i tempa i żal, że (zrobiono) za mało i za wolno.
Zestrzelenie Boeinga uznane aktem terroru? Zachod w dużej części unika nawet używania mocniejszych słów wobec separatystów ze wschodniej Ukrainy.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)