Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjski zakaz adoptowania sierot zaskarżony

0
Podziel się:

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu złożono zbiorową skargę na wprowadzony przez Rosję zakaz adoptowania rosyjskich sierot przez obywateli USA.

Rosyjski zakaz adoptowania sierot zaskarżony
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu złożono zbiorową skargę na wprowadzony przez Rosję zakaz adoptowania rosyjskich sierot przez obywateli USA - poinformowało w środę radio Echo Moskwy.

Rozgłośnia powołała się na prawniczkę Karinę Moskalenko, która reprezentuje autorów skargi. Moskalenko przekazała, że skarga została złożona w imieniu amerykańskich rodzin, które zamierzały zaadoptować dzieci z Federacji Rosyjskiej, ale które nie zdołały uzyskać decyzji sądu przed 1 stycznia tego roku, kiedy to wszedł w życie kontrowersyjny zakaz ustanowiony przez parlament Rosji.

Adwokat oświadczyła, że skarżący mają nadzieję, że mimo wszystko uda im się zaadoptować rosyjskie dzieci. Według Moskalenko zapowiedzieli oni, że jeśli dzieci zdołają wyjechać do Stanów Zjednoczonych, to oni wycofają skargę.

11 stycznia Kreml oznajmił, że wyjechać do USA będą mogły tylko te dzieci, wobec których procedura adopcji została zakończona przed wejściem w życie ustawy zakazującej obywatelom Stanów Zjednoczonych adoptowania sierot z Rosji.

Ministerstwo Edukacji i Nauki FR podało, że może to dotyczyć 52 dzieci, w których wypadku sądy przed 1 stycznia wydały zgodę na adopcję przez przybranych rodziców z USA.

Z kolei Departament Stanu USA poinformował, że otrzymał ponad 950 próśb o pomoc od amerykańskich rodzin, które rozpoczęły już procedury adopcyjne w Rosji.

W końcu grudnia parlament FR uchwalił ustawę nakładającą sankcje na obywateli Stanów Zjednoczonych i innych państw, którzy w ocenie rosyjskiego rządu łamią prawa obywateli FR. Zakazuje ona też adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów; stąd opozycja w Rosji nazwała ją ustawą Heroda.

Ten akt prawny stanowi odwet za przyjętą na początku grudnia przez Kongres USA _ ustawę Magnitskiego _. Zabrania ona przyznawania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym współodpowiedzialnym za śmierć w moskiewskim więzieniu w 2009 roku Siergieja Magnitskiego, prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji. Podobne sankcje ten akt prawny nakłada także na innych rosyjskich urzędników podejrzanych o łamanie praw człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak źle nie było od czasów zimnej wojny Rosyjska ustawa nakłada też sankcje na obywateli USA i innych państw, których rząd Federacji Rosyjskiej uzna za łamiących prawa obywateli FR.
Ameryka ubolewa nad rosyjską ustawą USA wyraziły w piątek "głębokie ubolewanie" z powodu podpisania przez prezydenta Rosji Władimira Putina ustawy, która m.in. zakazuje adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów
Tym podpisem Putin pogorszy stosunki z USA Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dzisiaj ustawę będącą odpowiedzią na amerykańską ustawę Magnitskiego, wprowadzającą sankcje za łamanie praw człowieka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)