Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjski samolot obserwacyjny w tym tygodniu nad Polską

0
Podziel się:

Rosjanom, których samolot będzie stacjonował w Warszawie, będą towarzyszyć polscy wojskowi.

Rosyjski An-30B
Rosyjski An-30B (Gartenfreuden (Wolfgang)/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

_ - Od poniedziałku do piątku loty nad Polską w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach będzie wykonywał rosyjski samolot obserwacyjny An-30B _ - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. Rosjanom, których samolot będzie stacjonował w Warszawie, będą towarzyszyć polscy wojskowi.

Jak podkreślił Sońta, cykliczne loty obserwacyjne odbywają się według postanowień międzynarodowego Traktatu o Otwartych Przestworzach, a polscy obserwatorzy wykonali analogiczny lot nad Rosją i Białorusią na przełomie marca i kwietnia. Jak wówczas informowało MON, kolejny lot obserwacyjny nad Rosją i Białorusią jest planowany na czwarty kwartał 2014 r.

Rosyjski zespół inspekcyjny liczy kilkanaście osób. - _ Samolot obserwacyjny An-30B w czasie przerw w lotach stacjonował będzie na terenie lotniska Okęcie w Warszawie. Będzie to trzeci w tym roku pobyt rosyjskich obserwatorów w Polsce, poprzednie loty obserwacyjne miały miejsce w kwietniu oraz w lipcu _ - powiedział rzecznik MON.

Loty obserwacyjne na mocy Traktatu o Otwartych Przestworzach odbywają się za zgodą państwa obserwowanego i na zasadzie wzajemności. Lot może się odbywać nad całym terytorium kraju, z wyłączeniem stref zakazanych. Długość lotu zależy od terytorium państwa i liczby lotnisk udostępnianych systemowi Otwartych Przestworzy. W Polsce długość trasy to ok. 1400 km. Obserwatorom towarzyszą kontrolerzy państwa obserwowanego.

Po raz pierwszy z ideą otwartych przestworzy wystąpił w 1955 r. prezydent USA Dwight Eisenhower, zwracając się do szefa KPZR Nikity Chruszczowa na konferencji czterech mocarstw w Genewie. ZSRR przyjął propozycję, lecz do podpisania traktatu nie doszło. Rozmowy o systemie wzajemnych inspekcji wznowiono w 1989 r.

Traktat o Otwartych Przestworzach (Open Skies) umożliwiający wzajemną kontrolę potencjału obronnego i działalności wojskowej został podpisany w 1992 r. przez 25 państw w Helsinkach; Polska ratyfikowała go w 1995 r. Obecnie stronami traktatu są 34 państwa.

Loty nad Polską wykonywali od m.in. inspektorzy z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a nad tymi krajami latali polscy obserwatorzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Cywile będą wynagradzani jak żołnierze Nowe regulacje wprowadzają odmienne od kodeksu pracy normy w celu zapewnienia pracownikom cywilnym odpowiednich wymiarów wypoczynku.
Siemoniak jest pewny. _ To było zestrzelenie _ _ - Od pierwszych godzin przyjęliśmy taką tezę, która potem została potwierdzona oświadczeniami przedstawicieli USA, tzn., że mieliśmy do czynienia z zestrzeleniem - _ powiedział Siemoniak.
_ Sikorski mógł popełnić przestępstwo _ Macierewicz poinformował dziś konferencji prasowej w Sejmie, że złożył zawiadomienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.
Zbieranie próbek DNA żołnierzy wstrzymane Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała negatywną opinię o programie gromadzenia profili genetycznych żołnierzy i pracowników wojska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)