Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opozycja w rosji
31.01.2012 16:28

Rosyjska policja rozpędziła manifestację radykalnej opozycji

Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Policja w Moskwie rozpędziła stronników kilku radykalnych ugrupowań opozycyjnych, którzy usiłowali zorganizować manifestację w obronie prawa do zgromadzeń. Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych.

Demonstranci próbowali zebrać się na Placu Triumfalnym, w centrum stolicy Rosji. Organizatorzy akcji nie mieli zgody moskiewskich władz na jej przeprowadzenie.

Na manifestację przyszło około 200 osób. Domagali się oni także unieważnienia wyników grudniowych wyborów do Dumy Państwowej i uwolnienia więźniów politycznych. _ Rosja bez Putina! _ i _ Precz z państwem policyjnym! _ - skandowali demonstrujący.

Wśród zatrzymanych są liderzy: Innej Rosji - Eduard Limonow i Frontu Lewicy - Konstantin Kosiakin. Trzon niezarejestrowanej Innej Rosji stanowią aktywiści zdelegalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej (PNB). Z kolei Front Lewicy to dawna Awangarda Czerwonej Młodzieży (AKM).

Oba te ugrupowania - wraz z ruchem Solidarność, Zjednoczonym Frontem Obywatelskim (OGF) i kilkoma innymi radykalnymi formacjami - próbują kontynuować Strategię 31, to jest tradycję organizowania w ostatnim dniu każdego miesiąca liczącego 31 dni manifestacji w obronie zapisanego w artykule 31. konstytucji Federacji Rosyjskiej prawa do zgromadzeń.

Akcje takie w latach 2009-2010 organizował szerszy blok formacji opozycyjnych i organizacji pozarządowych. Koalicja ta rozwiązała się, gdy władze kilkakrotnie zezwoliły na jej manifestacje - tyle że nie na Placu Triumfalnym, lecz na pobliskim placu Aleksandra Puszkina.

Czytaj więcej o wydarzeniach w Rosji
Rosyjski opozycjonista wykluczony z wyborów Lider rosyjskiej, demokratycznej partii Jabłoko Grigorij Jawliński prawdopodobnie nie zostanie dopuszczony do udziału w marcowych wyborach prezydenckich
Putin: Czy ktoś mnie lubi? Ja się nie obrażam Premier Rosji oświadczył, że jest zainteresowany maksymalną przejrzystością głosowania.
USA rozmawiały z rosyjską opozycją o... Tymczasem w Moskwie powstał Ruch Obywatelski, który ma pilnować wolności wyborów.
Tagi: opozycja w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz