Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosjanie wysłali nad ukraińską granicę nowe wojska

0
Podziel się:

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował, że na granicy z Ukrainą Rosjanie zgromadzili kilka tysięcy żołnierzy.

Rosjanie wysłali nad ukraińską granicę nowe wojska
(AP/FOTOLINK/East News)

Rasmussen dodał, że siły te prowadzą ćwiczenia wojskowe, a ich obecność negatywnie wpłynie na deeskalację konfliktu.

_ - Widzimy rozbudowę sił (rosyjskich) przy ukraińskiej granicy. Rozmieścili tam co najmniej kilka tysięcy żołnierzy _ - powiedział Rasmussen w Londynie.

Podkreślił, że takie działania nie służą rozładowaniu napięcia między Rosją a Ukrainą i są _ krokiem w tył _ w działaniach pokojowych. Podkreślił, że wysłanie nad granicę nowych wojsk może sugerować, że _ Rosja pozostawia sobie otwartą opcję dalszego ingerowania w wydarzenia na Ukrainie _.

_ - Społeczność międzynarodowa będzie musiała ostro zareagować, jeżeli Rosja będzie dalej ingerować na Ukrainie. Doprowadzi to do poważniejszych sankcji ekonomicznych wymierzonych w Rosję, które przyniosą bardzo niszczące skutki dla tamtejszej gospodarki _ - powiedział Rasmussen.

W połowie maja Rasmussen mówił w wywiadzie prasowym, że NATO przygotowuje się na podjęcie kroków mających pomóc Ukrainie bronić się w sytuacji impasu z Rosją. Sojusz musi też dostosować się do tego, że Moskwa obecnie postrzega go jako swego przeciwnika.

4 czerwca naczelny dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove ostrzegał, że mimo iż Rosja wycofuje większość swoich wojsk znad granicy z Ukrainą, część rosyjskich sił _ wygląda, jakby zamierzała pozostać _. Na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli generał mówił też o bardzo dużej aktywności nieregularnych sił rosyjskich, oddziałów wspieranych przez Rosję i o rosyjskim finansowaniu działań na wschodzie Ukrainy; podkreślił, że _ musi się to skończyć _.

NATO szacuje, że w szczytowym okresie Rosja miała na granicy z Ukrainą ok. 40000 żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Nagła wizyta szefa NATO w Polsce. Chodzi o... Anders Fogh Rasmussen uważa, ze w obliczu agresji Rosji, członkowie Sojuszu powinni więcej wydawać na obronę.
"Rosja wkroczyła na niebezpieczną ścieżkę" _ Aneksja Krymu jest nielegalna i bezprawna i sojusznicy NATO jej nie uznają - _ głosi komunikat Rasmussena.
Rada Północnoatlantycka o Ukrainie Członkowie NATO spotkają się o godzinie 13. Komisja NATO-Ukraina zbierze się o 16.
NATO szykuje pomoc dla Ukrainy Ukraina zwróciła się do NATO o pomoc w szerokim zakresie - chodzi zarówno o wsparcie w dziedzinie komunikacji i szkoleniach, jak i dostarczanie broni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)