Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosjanie udostępnią nam czarne skrzynki i oddadzą wrak

0
Podziel się

Prokurator Generalny usłyszał obietnice dopuszczenia naszych specjalistów do rejestratorów oraz zwrotu prezydenckiej maszyny.

Rosjanie udostępnią nam czarne skrzynki i oddadzą wrak
(PAP/EPA)
bEgJzHhh

Jeszcze w maju polscy biegli z zakresu fonoskopii będą mogli zbadać oryginały _ czarnych skrzynek _ prezydenckiego tupolewa, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem - poinformował Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Na spotkaniu z przedstawicielami rosyjskiego komitetu śledczego polska strona uzyskała też _ pozytywne stanowisko _ w sprawie przewiezienia do Polski wraku TU-154M.

W Moskwie zakończyło się spotkanie prokuratorów generalnych Polski i Rosji Andrzeja Seremeta i Jurija Czajki (na zdj.), w którym uczestniczył też naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski.

Dokładny termin przyjazdu polskich biegłych ma zostać podany w _ najbliższym czasie _. - To jedno z tych zagadnień, w których uczyniliśmy postęp - stwierdził Andrzej Seremet.

bEgJzHhj

[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t97951.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zle;rozpoznane;ofiary;zdaniem;seremeta;to;bez;znaczenia,149,0,832149.html) Źle rozpoznane ofiary? Zdaniem Seremeta to bez znaczenia
Ustalono między innymi, że polscy eksperci będą mogli jechać do Smolenska badać wrak samolotu. Ponadto na przełomie sierpnia i września przyjadą do Smoleńska żandarmi wojskowi i specjaliści, którzy sprawdzą techniczne możliwości przewiezienia wraku samolotu do Polski, przygotują też plan jego przetransportowania. Wrak prawdopodobnie wkrótce będzie mógł być przewieziony do kraju. Na razie jednak obowiązuje warunek strony rosyjskiej, że wrak będzie mógł być przekazany dopiero wtedy, gdy nie będzie potrzebny jako jako ważny dowód w sprawie.

Prokurator Seremet odniósł się krótko do informacji Komitetu Śledczego o trzech ciałach ofiar, źle zidentyfikowanych przez rodziny, a poprawnie zidentyfikowanych przez biegłych ekspertów rosyjskich. Niektóre rosyjskie agencje podawały, że ciała trzech ofiar zostały pochowane pod obcymi nazwiskami. Prokurator powiedział, że to jest informacja stara i nie wie, dlaczego pojawiła się ona w komunikacie Komitetu Śledczego. Podkreślił, że błąd identyfikacyjny został naprawiony na samym początku całego procesu.

Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej Jurij Czajka powiedział, że spotkanie z polskim Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem jest potwierdzeniem pogłębiającej się konstruktywnej współpracy. Podkreslił, że rosyjscy i polscy prokuratorzy aktywnie współdziałaja w śledztwie w sprawie smoleńskiej katastrofy. Dodał, że polskiej stronie przekazano do tej pory 42 tomy materiałów z tego śledztwa. Wśród tematów, które były omawiane prokurator Czajka wymienił, między innymi, współdziałanie w zwalczaniu terroryzmu.

_ - Konieczność wspólnego poszukiwania najskuteczniejszych środków przeciwdziałania takim zjawiskom jak terroryzm została po raz kolejny potwierdzona w styczniu tego roku, kiedy w wyniku zamachu terrorystycznego na lotnisku Domodiedowo zginęło 36 osób, w tym obywatele obcych państw - _ powiedział Czajka.

bEgJzHhp

Prokurator Seremet podkreślił, że współpraca służb śledczych obydwu państw uległa znacznej poprawie.

Czytaj w Money.pl

bEgJzHhK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)