Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratorzy
29.04.2011 16:04

Rosjanie dopuszczą polskich śledczych do czarnych skrzynek

Twierdzą, że otrzymali informację, która pozwoli stwierdzić czy na Protasiuka wywierano presję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Polscy eksperci planują wzięcie udziału w przeprowadzeniu ekspertyzy fonoskopijnej _ czarnych skrzynek _ samolotu Tu-154M prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego - poinformował oficjalny przedstawiciel Komitetu Śledczego FR Władimir Markin. *Powiedział, że śledczy rosyjscy otrzymali informację, która pozwoli ustalić - jak podkreślił - _ bardzo ważną okoliczność dla wydania orzeczenia w sprawie: czy na dowódcę statku powietrznego A. Protasiuka wywierano presję. _*

Według niego kwestia ta była omawiana z rosyjskimi śledczymi, którzy kończą prace w Polsce w ramach realizacji wniosków o okazanie pomocy prawnej.

_ - Po zakończeniu zaplanowanych wspólnych czynności śledczych rosyjscy śledczy przed odjazdem do Moskwy omówili z polskimi prokuratorami wyniki wspólnej pracy w Warszawie, zaplanowali przyjazd do Moskwy polskich prokuratorów z ekspertami w celu ich udziału w ekspertyzie fonoskopijnej pokładowych rejestratorów danych _ - powiedział Markin.

Przedstawiciel Komitetu Śledczego FR powiedział, że rosyjscy śledczy w związku ze sprawą katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem _ przesłuchali w Polsce 20 świadków z dowództwa 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, którzy organizowali lot i przygotowanie załogi samolotu Tu-154M, a także osoby urzędowe odpowiedzialne za odbiór i przekazywanie załodze statku powietrznego danych aeronawigacyjnych i meteorologicznych, niezbędnych do wylotu i prowadzenia lotu _.

Zdaniem Markina uzyskane w Warszawie ważne dane pomogą w ustaleniu przyczyny katastrofy, warunków, które się do niej przyczyniły, poziomu przygotowania załogi, jej stanu psychicznego w czasie lotu i przed wylotem z Warszawy do Smoleńska.

Markin powiedział, że śledczy rosyjscy otrzymali informację, która pozwoli ustalić - jak podkreślił - _ bardzo ważną okoliczność dla wydania orzeczenia w sprawie: czy na dowódcę statku powietrznego A. Protasiuka wywierano presję przy podejmowaniu przez niego decyzji o lądowaniu przy widzialności poniżej minimum _.

Przedstawiciel Komitetu Śledczego zaznaczył, że rosyjskim śledczym _ nie udało się z przyczyn od nich niezależnych wykonać wszystkich zaplanowanych czynności śledczych _. M.in. nie udało się im przesłuchać przedstawicieli kancelarii prezydenta i kancelarii premiera, którzy uzgadniali ze stroną rosyjską lotnisko Smoleńsk-Siewiernyj jako miejsce przyjęcia 10 kwietnia r. 2010 delegacji z prezydentem Polski na czele.

_ - W taki sposób na dzień dzisiejszy niewyjaśnionych pozostało szereg ważnych dla rosyjskiego śledztwa spraw, które wchodzą w zakres kompetencji współpracowników kancelarii szefa Rady Ministrów i prezydenta RP, spraw zgłaszanych w rosyjskich wnioskach o pomoc prawną _ - powiedział Markin.

Wyraził nadzieję, że będą one wyjaśniane w trakcie kolejnych wizyt rosyjskich śledczych w Warszawie lub w trybie realizacji wniosków w ramach pomocy prawnej.

Rosyjscy prokuratorzy zapewnili, iż broń oficerów Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli w katastrofie oraz dotyczące jej ekspertyzy zostaną w najbliższym czasie przekazane Polsce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t95321.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/oficer;bor;przeczuwal;katastrofe;smolenska,179,0,820147.html) Oficer BOR przeczuwał katastrofę smoleńską? Płk Jarosław Florczak, powiedział swojemu zwierzchnikowi, że w Kancelarii Prezydenta panuje bałagan, co utrudnia zabezpieczenie głowy państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t137003.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kaczynski;zafiksowany;na;katastrofie,239,0,819951.html) "Kaczyński zafiksowany na katastrofie" "The Economist" uważa, że opozycja nie umie wypunktować premiera Donalda Tuska, bo jest zaabsorbowana tematami zastępczymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t95321.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/raport;millera;poznamy;przed;wakacjami,82,0,819538.html) Raport Millera poznamy przed wakacjami Premier liczy, że w czerwcu możliwa będzie prezentacja przynajmniej głównych wątków śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Tagi: prokuratorzy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz