Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Wyrok dla szpiega w zakładach zbrojeniowych

0
Podziel się:

Służba wywiadowcza FSB nie podała, dla którego konkretnie kraju pracował zdemaskowany szpieg.

Rosja: Wyrok dla szpiega w zakładach zbrojeniowych
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Na osiem lat pobytu w kolonii karnej sąd w obwodzie swierdłowskim skazał pracownika rosyjskich zakładów zbrojeniowych za działalność szpiegowską na rzecz obcego wywiadu - podała agencja dpa. Sędziowie uznali jego działalność za zdradę stanu.

Skazany, inżynier z jednego z rosyjskich zakładów kompleksu obronno-przemysłowego na Uralu, przekazywał tajne informacje na temat systemu naprowadzania rosyjskiej rakiety balistycznej Buława nowej generacji. Rosyjska służba wywiadowcza FSB nie podała, dla którego konkretnie kraju pracował zdemaskowany szpieg.

Rakieta Buława (oznaczenie zachodnie SS-N-30) może przenosić do 10 niezależnie naprowadzanych głowic jądrowych na odległość do 8 tys. kilometrów.

Rakieta przeznaczona jest dla okrętów podwodnych i może - jak twierdzi Moskwa - pokonać każdy stosowany obecnie system obrony przeciwrakietowej. Podczas serii testów w latach 2009 - 2010 doszło do szeregu awarii, co doprowadziło do dymisji kilku wojskowych wysokiego szczebla.

Dpa przypomniała przy okazji, że na początku roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował, iż w roku 2011 na terenie Rosji zatrzymano 41 szpiegów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamknąć szpiega w łagrze. Tylko gdzie on jest? Za wydanie siatki agentów, były pułkownik Aleksandr Potiejew, dostał 25 lat odsiadki.
Rosyjski szpieg skazany na trzy lata To prawomocny już wyrok wobec obywatela rosyjskiego Tadeusza J., uznanego za "uśpionego agenta" wywiadu wojskowego Rosji.
Przekazywał tajne dane o rakiecie. Złapali go Inżynier z jednego z rosyjskich zakładów kompleksu obronno-przemysłowego na Uralu jest podejrzany o przekazanie tajnych informacji na temat rosyjskiej rakiety balistycznej Buława nowej generacji obcemu wywiadowi
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)