Notowania

wiadomości
01.09.2013 11:25

Rosja. W Biesłanie uczculi pamięć ofiar ataku terrorystów na szkołę

Ponad 2,5 tys. osób przyszło w niedzielę rano do szkoły nr 1 w Biesłanie, aby uczcić pamięć 334 osób, które 9 lat temu zginęły w ataku czeczeńskich terrorystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)

*Ponad 2,5 tysiąca osób przyszło dziś rano do szkoły nr 1 w Biesłanie, w rosyjskiej Osetii Północnej. Uczcili oni pamięć 334 osób, które dziewięć lat temu zginęły w ataku czeczeńskich terrorystów. Wśród ofiar było 186 dzieci. *

Osoby, które przeżyły atak, a także bliscy ofiar tragedii spotkali się w szkolnej sali gimnastycznej, gdzie terroryści przetrzymywali zakładników. Dzisiaj częściowo zburzona sala jest częścią zespołu memorialnego, który powstał na terenie szkoły. Na jej ścianach sali wiszą zdjęcia ofiar dramatu.

O godz. 9:15 czasu moskiewskiego (7:15 czasu polskiego), czyli w porze, gdy uzbrojeni rebelianci wtargnęli do szkoły podczas ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego, rozległ się dzwonek. Uczestnicy uroczystości żałobnej złożyli kwiaty i zapalili znicze pod zdjęciami. Położyli tam też pluszowe zabawki.

1 września 2004 roku czeczeńscy rebelianci, domagający się wycofania wojsk federalnych z Czeczenii, zajęli szkołę w Biesłanie, biorąc ponad 1100 zakładników, głównie dzieci, które uczestniczyły w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego. 3 września rosyjskie siły specjalne zajęły budynek szturmem. Zginęły 334 osoby, w tym 186 dzieci. Rannych zostało 810 osób.

Do zorganizowania ataku przyznał się Szamil Basajew, radykalny czeczeński dowódca polowy, który w Rosji był uważany za terrorystę nr 1. Basajew zginął w 2006 roku w wyniku eksplozji ciężarówki z materiałami wybuchowymi na terytorium Inguszetii, republiki sąsiadującej z Czeczenią.

Dziewięć lat po tragedii mieszkańcy Biesłanu nadal wyrażają żal, że nie została ona wyjaśniona; że wciąż nie są zbadane wszystkie okoliczności dramatu, w tym przebieg interwencji sił bezpieczeństwa.

Dochodzenie w sprawie tragedii w Biesłanie wciąż trwa. Jak dotąd do odpowiedzialności karnej pociągnięto tylko jedną osobę - Nurpaszę Kułajewa, jedynego schwytanego uczestnika ataku. Został skazany na dożywocie. Spośród przedstawicieli władz, zarówno republikańskich, jak i federalnych, nikt nie został ukarany za śmierć zakładników.

Komisja parlamentarna, która ponad dwa lata wyjaśniała okoliczności ataku, w grudniu 2006 roku oczyściła resorty siłowe z odpowiedzialności za tragiczne skutki akcji uwalniania zakładników. Według komisji to terroryści, a nie szturmujący szkołę, spowodowali eksplozję w budynku, która pochłonęła dziesiątki ofiar.

Zdaniem Matek Biesłanu, organizacji pozarządowej zrzeszającej rodziny poszkodowanych w biesłańskim dramacie, do tragedii doprowadziły przede wszystkim zaniedbania ze strony władz. Wśród winnych rodziny ofiar wymieniają również ówczesnego i obecnego prezydenta Rosji Władimira Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/m89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nielegalni;imigranci;w;moskwie;zatrzymano;4650;osob,8,0,1364232.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obława na nielegalnych imigrantów. Gdzie? Trzy czwarte Rosjan, jak wynika z sondaży, ma niechętny stosunek do imigrantów i opowiada się za zaostrzeniem przepisów regulujących pobyt cudzoziemskich pracowników w Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m85793.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosyjscy;podatnicy;ratuja;koncern;zbrojeniowy,151,0,1350295.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosyjscy podatnicy ratują koncern zbrojeniowy Kreml zamierza zamówić dużą partię rakiet. Dla firmy Iżmasz to zastrzyk finansowy, który pozwoli jej przetrwać na rynku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m277172.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/aleksiej;nawalny;winny;kradziezy,205,0,1348301.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Opozycyjny bloger uznany za winnego W czasie procesu Nawalny twierdził, że nie ma żadnych wątpliwości, iż prezydent Władimir Putin osobiście instruował śledczych w jego sprawie.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz