Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
14.05.2013 18:15

Rosja uznała zarzuca dyplomacie USA działalność szpiegowską

Takie działania w duchu "zimnej wojny" bynajmniej nie sprzyjają umocnieniu wzajemnego zaufania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej uznało zatrzymanego w Moskwie dyplomatę USA za persona non grata i nakazało mu jak najszybsze opuszczenie terytorium Rosji.

Wcześniej Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała o zatrzymaniu pracownika ambasady Stanów Zjednoczonych w Moskwie, któremu zarzuciła próbę werbunku funkcjonariusza rosyjskich służb specjalnych i pracę dla Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).

_ - W czasie, gdy prezydenci naszych krajów potwierdzają gotowość do rozszerzenia dwustronnej współpracy, w tym na poziomie służb specjalnych, w walce z międzynarodowym terroryzmem, takie działania w duchu "zimnej wojny" bynajmniej nie sprzyjają umocnieniu wzajemnego zaufania _ - oświadczyło MSZ FR.

Rosyjskie MSZ wezwało też na rozmowę amerykańskiego ambasadora Michaela McFaula. _ - Znaleziony przy zatrzymanym klasyczny "arsenał szpiegowski", a także duża suma pieniędzy nie tylko demaskują zagranicznego agenta, schwytanego na gorącym uczynku, ale również wywołują poważne pytania do strony amerykańskiej _ - oznajmiło MSZ FR.

McFaul ma się stawić na placu Smoleńskim (w siedzibie resortu spraw zagranicznych) jutro. Poproszony wcześniej o potwierdzenie, zdementowanie lub skomentowanie informacji o zatrzymaniu Amerykanina, ambasador zdecydowanie odmówił.

Rosyjskie agencje, powołując się na FSB, przekazały, że _ agent CIA Ryan C. Fogle, pracujący pod przykrywką trzeciego sekretarza wydziału politycznego ambasady USA, został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek _. Zatrzymano go przy próbie werbunku Rosjanina.

Przy zatrzymanym znaleziono _ specjalny sprzęt techniczny, instrukcje przeznaczone dla rosyjskiego obywatela, którego próbował zwerbować, znaczną sumę pieniędzy i środki umożliwiające zmianę wyglądu _ - wynika z informacji przekazanych przez FSB.

Strona rosyjska dodała, że mężczyzna po _ niezbędnych procedurach został przekazany amerykańskiej ambasadzie _.

Rosyjskie telewizje przekazały zdjęcia z aresztowania mężczyzny. Na jednej z fotografii widać mężczyznę prawdopodobnie w peruce leżącego z twarzą na asfalcie i drugiego mężczyznę wykręcającego mu rękę. Anglojęzyczna telewizja Russia Today opublikowała ponadto fragmenty listu adresowanego do potencjalnego rosyjskiego szpiega. - _ Możemy zaoferować do miliona dolarów rocznie na drodze długoterminowej współpracy _ - napisano.

FSB twierdzi, że _ w ostatnim czasie amerykański wywiad kilkakrotnie podejmował próby zwerbowania funkcjonariuszy sił porządkowych i rosyjskich służb specjalnych _.

Zatrzymanie Fogle'a jest najprawdopodobniej pierwszym przypadkiem oskarżenia amerykańskiego dyplomaty o szpiegostwo w ciągu dekady i z pewnością pogorszy stosunki między obu krajami - komentuje agencja Associated Press.

Do zatrzymania doszło w czasie, gdy USA i Rosja próbują poprawić wzajemne stosunki. Po kwietniowych zamachach w czasie maratonu w Bostonie USA i Rosja zobowiązały się do wzmocnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i walki z terroryzmem. W ubiegłym tygodniu Waszyngton i Moskwa ogłosiły plany organizacji międzynarodowej konferencji w celu zakończenia wojny w Syrii.

Poprzednim wielkim rosyjsko-amerykańskim skandalem szpiegowskim było zatrzymanie w USA w 2010 roku 10 rosyjskich agentów, w tym Anny Chapman. Później zostali oni deportowani ze Stanów Zjednoczonych w zamian za uwolnienie przez Rosję czterech obywateli FR oskarżonych o szpiegostwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Alpejska krowa 1 jest szpiegiem? Dziś proces Ona miała pseudonim alpejska krowa 1, on nie wiadomo. Nie chcą ujawnić swojej tożsamości i nie zamierzają składać zeznań.
Rosja i USA rozmawiają o pokoju? Będą godzić Jak się szacuje, w trakcie trwającej już ponad dwa lata zbrojnej rewolty przeciwko reżymowi Asada śmierć poniosło ponad 70 tys. ludzi.
Putin zadowolony. Pochwalił Amerykanów Prezydent Władimir Putin ma nadzieję, że jego kontakty z prezydentem Barackiem Obamą przyczynią się do jej pogłębienia.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz