Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: USA powinny walczyć z terroryzmem na Bliskim Wschodzie

0
Podziel się:

Moskwa uchodzi za głównego sojusznika Syrii od początku konfliktu wewnętrznego w tym kraju.

Rosja: USA powinny walczyć z terroryzmem na Bliskim Wschodzie
(alex-and-r/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

_ __ Władze USA i UE powinny określić priorytety i zasady polityki wobec Iraku i Syrii _ - podkreślił rosyjski wiceminister Siergiej Riabkow, cytowany przez oficjalną syryjską agencję prasową Sana. - _ Rosja nie pozostanie obojętna wobec podejmowanych przez grupy terrorystyczne prób rozszerzania terroryzmu na państwa regionu. _

_ Stany Zjednoczone powinny podjąć poważne kroki w celu zwalczania terroryzmu, który zagraża całemu Bliskiemu Wschodowi _ - oświadczył Riabkow.

Na konferencji prasowej podkreślił, że Moskwa nie będzie obojętna na działania grup terrorystycznych rozszerzających swe praktyki na kraje tego regionu. Dodał, że _ fala terroryzmu, która ogarnęła region _, zaczęła zagrażać podstawie kilku państw Bliskiego Wschodu. Wezwał do zwiększenia wysiłków i kompleksowych działań w celu wyeliminowania tego zagrożenia.

Riabkow wizytę w Damaszku rozpoczął w piątek. Spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Syrii Walidem el-Mualim i wiceszefem tego resortu Fajsalem Mekdadem. Został również przyjęty przez prezydenta Baszara el-Asada.

Nie wymienił żadnego ugrupowania z nazwy, ale agencja Associated Press pisze, że najwyraźniej odwoływał się do islamistów z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL), którzy w ostatnim czasie opanowali znaczne tereny w Iraku. W tym sensie - podkreślił Riabkow - _ nie do przyjęcia _ jest pozostawanie obojętnym na _ to niebezpieczne wyzwanie _, które uderzyło w Irak i region.

W Iraku trwa ofensywa sunnickich dżihadystów z ISIL, które dąży do obalenia zdominowanego przez szyitów rządu Nuriego al-Malikiego oraz utworzenia na części terytoriów Syrii i Iraku sunnickiego kalifatu.

Rosja uchodzi za głównego sojusznika Syrii od początku konfliktu wewnętrznego w tym kraju. Moskwa czterokrotnie zastosowała prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby zapobiec międzynarodowym sankcjom na Syrię. Zarówno Rosja, jak i rząd Asada przedstawiają wojnę domową w Syrii jako walkę ze wspieranymi z zagranicy _ terrorystami _. Mianem tym syryjski reżim i państwowe media często określają antyrządowych rebeliantów, którzy od marca 2011 r. walczą z władzami w Damaszku.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran krytycznie o słowach Baracka Obamy Irański wiceminister oświadczył, że obecnie Stany Zjednoczone zamiast walczyć z terroryzmem i skoncentrować się na umacnianiu jedności narodowej Iraku, rządu i instytucji państwowych, podsycają w tym kraju podziały wyznaniowe.
Trzech samobójców wysadziło ładunki. Ranni Nie jest na razie jasne, dlaczego tak wielu wysokich rangą wojskowych przebywało w rejonie kontrolowanym w znacznej części przez sunnickich rebeliantów powiązanych z Al-Kaidą.
Premier Iraku zadowolony z ataku na granicy Akcje wymierzone w dżihadystów nie są koordynowane z władzami w Damaszku i każda ze stron działa na własną rękę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)