Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Rosja: Traktat z Krymem zgodny z konstytucją

0
Podziel się:

Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej uznał za zgodny z Konstytucją FR.

podpisanie traktatu aneksji Krymu do Rosji
podpisanie traktatu aneksji Krymu do Rosji (PAP/ EPA)

Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej uznał za zgodny z Konstytucją FR podpisany poprzedniego dnia w Moskwie traktat o wejściu Republiki Krymu i Sewastopola w skład FR - poinformował jego prezes Walerij Zorkin.

Zorkin przekazał, że opinia Sądu została przyjęta jednomyślnie. Sąd obradował z wyłączeniem jawności, tj. bez udziału publiczności, obserwatorów i mediów.

Ze strony Federacji Rosyjskiej podpis pod traktatem złożył prezydent Władimir Putin, a ze strony Krymu - przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Władimir Konstantinow, premier Siergiej Aksjonow i mer Sewastopola Aleksiej Czałyj.

Z traktatu wynika, że Republika Krymu i Sewastopol stały się częściami Federacji Rosyjskiej z chwilą podpisania traktatu o ich wejściu w skład FR.

Zgodnie z dokumentem, lądowa granica Krymu i Ukrainy została uznana za granicę państwową FR, zaś przebieg rosyjsko-ukraińskiej granicy na Morzu Czarnym oraz Morzu Azowskim zostanie ustalony w zgodzie z normami i zasadami prawa międzynarodowego.

Wielka radość po przyłączeniu Krymu do Rosji

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/wielka-radosc-po-przylaczeniu-krymu-do-rosji-g715203.html) Traktat stanowi, że językami państwowymi w Republice Krymu i Sewastopolu są rosyjski, ukraiński i krymskotatarski. Przewiduje, że Ukraińcy mieszkający na Krymie staną się obywatelami Rosji, jeśli w ciągu miesiąca nie wyrażą woli zachowania obywatelstwa Ukrainy lub zostania osobami bez obywatelstwa.

Dokument ustanawia okres przejściowy, do 1 stycznia 2015 roku, na uregulowanie problemów włączenia Republiki Krymu i miasta o znaczeniu federalnym Sewastopola do gospodarczego, finansowego, kredytowego i prawnego systemu Federacji Rosyjskiej, a także systemu organów władzy państwowej Rosji.

Zgodnie z traktatem z chwilą przyjęcia do FR na terytorium Republiki Krymu i Sewastopola obowiązują normatywne akty prawne Federacji Rosyjskiej; normatywne akty prawne Republiki Krymu i Sewastopola zachowują ważność do zakończenia okresu przejściowego lub uchwalenia odpowiedniego normatywnego aktu prawnego FR.

Dokument przewiduje, że wybory do organów państwowych w Republice Krymu i Sewastopolu odbędą się we wrześniu 2015 roku. Do tego czasu władzę będą tam sprawować Rada Państwowa (parlament), Rada Ministrów i Zgromadzenie Ustawodawcze Sewastopola.

Oczekuje się, że Duma Państwowa i Rada Federacji, dwie izby parlamentu Rosji, najpóźniej w piątek uchwalą federalną ustawę konstytucyjną o przyjęciu Republiki Krymu i miasta o znaczeniu federalnym Sewastopola do Federacji Rosyjskiej, a także ratyfikują traktat o ich wejściu w skład FR.

W Dumie nie wyklucza się, że izba uczyni to już w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu.

W niedzielę w należącej do Ukrainy Autonomicznej Republice Krymu (ARK) odbyło się referendum na temat przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się według oficjalnych wyników 96,77 proc. uczestników plebiscytu. Frekwencja wyniosła 83,1 proc. W dzień po referendum parlament w Symferopolu przyjął uchwałę o niepodległości Republiki Krymu i zwrócił się do władz w Moskwie o przyjęcie w skład FR.

O przyjęcie do Federacji Rosyjskiej wystąpił też Sewastopol, który jest główną bazą Floty Czarnomorskiej FR i który formalnie nie należy do ARK, lecz podlega bezpośrednio władzom w Kijowie na prawach obwodu. W czasach ZSRR Sewastopol również nie wchodził w skład obwodu krymskiego i podlegał bezpośrednio władzom w Moskwie.

Władze Ukrainy i Zachód nie uznały wyników referendum, a przyłączenie Półwyspu Krymskiego do Rosji oceniły jako aneksję.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie ćwiczą w pobliżu Krymu Amerykański niszczyciel rozpoczął na Morzu Czarnym jednodniowe ćwiczenia z udziałem okrętów sprzymierzonych państw, Bułgarii i Rumunii.
Balcerowicz apeluje o większe sankcje Były wicepremier Polski zaapelował do państw zachodnich o koordynację działań i zareagowanie na działania Kremla takimi sankcjami, żeby autorzy aneksji Krymu zrozumieli swój błąd.
Szturm na siedzbę marynarki wojennej Ukrainy Agencja Interfax informuje, że wojska rosyjskie rozpoczęły ćwiczenia lotnicze na dużą skalę w zachodnich regionach Rosji.
Putin ogłosił mobilizację Tak Niezawisimaja Gazieta komentuje wczorajsze wystąpienie Władimira Putina.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)