Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja szykuje się do zbrojnej interwencji? O tym świadczy...

0
Podziel się:

Ten ruch Władimira Putina ma wywrzeć presję na Kijów i USA.

Rosja szykuje się do zbrojnej interwencji? O tym świadczy...
(Armando G Alonso/Flickr)

Rosja niemal podwoiła liczbę żołnierzy przy granicy z Ukrainą. Siły skoncentrowane w odległości kilku kilometrów od ukraińskiej granicy liczą obecnie do 17 batalionów, czyli 19-21 tys. żołnierzy.

To może świadczyć o planach zbrojnej interwencji w razie dalszych sukcesów władz Ukrainy w walce z prorosyjskimi separatystami - pisze New York Times.

Przedstawiciele zachodnich władz, na których powołuje się we wtorek nowojorski dziennik, twierdzą, że rosyjskie siły skoncentrowane w odległości kilku kilometrów od ukraińskiej granicy liczą obecnie do 17 batalionów, czyli 19-21 tys. żołnierzy.

Jest to gotowa do walki siła złożona z piechoty, wojsk pancernych, artylerii i jednostek obrony przeciwlotniczej. Dodatkowo dysponuje ona 14 nowoczesnymi bateriami rakietowymi ziemia-powietrze (wcześniej było ich osiem) oraz ponad 30 bateriami artyleryjskimi.

Zdaniem _ NYT _ prezydent Rosji Władimir Putin, gromadząc siły w pobliżu Ukrainy, być może chce wywrzeć presję na Kijów i USA, _ aby zgodziły się na polityczny układ dający wschodnim obwodom ukraińskim maksymalną autonomię _. _ Zachodni oficjele obawiają się jednak, że może mu chodzić o możliwość przeprowadzenia bezpośredniej interwencji (na Ukrainie), jeśli prorosyjskim separatystom w tym kraju będzie groziła klęska _ - pisze dziennik.

Zobacz, co dzieje się w regionie:

Zdaniem pragnących zachować anonimowość przedstawicieli amerykańskiego wywiadu kolejne sukcesy ukraińskich sił rządowych w Doniecku i inne działania, jakie ukraińskie władze mogą podjąć, by odzyskać okupowane terytoria, mogą skłonić Putina do przerzucenia rosyjskich sił na Ukrainę w ramach _ operacji pokojowej _.

W lipcu były pracownik Pentagonu Phillip Karber mówił w Kongresie, że rosyjskie wozy wojskowe z rosyjskim emblematem sił pokojowych zostały rozmieszczone blisko Ukrainy - przypomina _ NYT _. Kilku przedstawicieli władz USA potwierdziło, że rosyjskie pojazdy opancerzone i ciężarówki oznakowane jako należące do sił pokojowych widziano po rosyjskiej stronie granicy, jednak zachodnie służby wywiadowcze nie potwierdziły, czy wkroczyły na ukraińskie terytorium.

Wesley Clark, emerytowany generał i były dowódca wojsk NATO w Europie, uważa, że Putin przygotował się do znaczącej zbrojnej interwencji na Ukrainie - gromadząc rosyjskie siły przy granicy, zbrojąc separatystów, zarządzając wojskowe manewry i wspierając samozwańczego burmistrza w zajętym przez rebeliantów Ługańsku, który apelował do rosyjskiej armii o pomoc.

_ (Putin) przygotował wszystko do, jak uważa, udanej interwencji. Jednak wygląda na to, że wciąż jeszcze nie podjął politycznej decyzji o jej przeprowadzeniu, prawdopodobnie dlatego że zdaje sobie sprawę, iż jej skutki są nieprzewidywalne _ - ocenił Clark.

Czytaj więcej w Money.pl
Misja OBWE jedzie na granicę ukraińsko-rosyjską. Wzywała... Moskwa Są ranni po ostrzale w rosyjskim mieście Donieck. Rosja ostrzegła Kijów przed _ nieodwracalnymi konsekwencjami _.
Co z załogą strąconego samolotu? Ukraina... Do zestrzelenia An-26 przyznali się prorosyjscy separatyści, jednak ukraińskie władze nie wykluczają, że mógł on być strącony pociskiem rakietowym odpalonym z terytorium Rosji.
Petro Poroszenko zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony _ Przeciwko siłom zbrojnym Ukrainy był stosowany nowy rosyjski system rakietowy _ - alarmuje prezydent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)