Notowania

Przejdź na
rosja
13.11.2012 20:36

Rosja: Sąd skrócił wyrok naukowca skazanego za szpiegostwo

Sąd w Krasnojarsku orzekł dziś o przedterminowym zwolnieniu skazanego za szpiegostwo na rzecz Chin fizyka Wiktora Daniłowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Sąd w Krasnojarsku orzekł dziś o przedterminowym zwolnieniu skazanego za szpiegostwo na rzecz Chin fizyka Wiktora Daniłowa, który według obrońców praw człowieka jest ofiarą rządowych represji wobec naukowców.

Rzeczniczka sądu Maria Fomuszyna poinformowała, że wymiar kary więzienia wobec aresztowanego w lutym 2001 roku Daniłowa zredukowano o ponad 3 lata i wyjdzie on na wolność w ciągu 10 dni.

Daniłow konsekwentnie deklarował swą niewinność wskazując, iż udostępnione przez niego materiały nie były tajne i część z nich opublikował w magazynach naukowych. Przypominał również, że otrzymał oficjalną zgodę na zawarcie ze stroną chińską umowy, dotyczącej zbudowania aparatury dla modelowania wpływu środowiska kosmicznego na satelity.

Po zatrzymaniu Daniłow spędził 18 miesięcy w areszcie śledczym, po czym pozwolono mu odpowiadać z wolnej stopy. W grudniu 2003 roku został uniewinniony, co odebrano jako policzek dla prowadzącej sprawę Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Od wyroku odwołała się prokuratura, twierdząc, że obrona naukowca _ próbowała wpływać na przysięgłych _. Do stanowiska tego przychylił się Sąd Najwyższy, który nakazał powtórny proces z innym składem sędziowskim.

Ostatecznie Daniłowa skazano w listopadzie 2004 roku na 14 lat więzienia za przekazanie _ obcemu mocarstwu _ tajnych informacji o strategicznym dla kraju znaczeniu. W sentencji wyroku wyraz _ Chiny _ w ogóle nie występował. Później Sąd Najwyższy zmniejszył wymiar kary o jeden rok.

Obrońcy praw człowieka od dawna domagali się zwolnienia Daniłowa, przedstawiając jego przypadek jako element prowadzonej przez FSB kampanii zastraszania naukowców. W jej ramach szereg akademików znalazło się w więzieniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Pussy Riot nie mają poparcią wśród Rosjan Aż 35 procent Rosjan uważa za adekwatną karę dwóch lat kolonii karnej dla członkiń zespołu Pussy Riot. 43 procent uznaje ją za niewystarczającą.
Prokurator powie, co można grać w teatrze Pewien rosyjski teatr muzyczny zawiesił sprzedaż biletów na znany musical Andrew Lloyda Webbera w oczekiwaniu na decyzję prokuratury.
Rosja namiesza w WTO? Putin już ma plan Według Putina państwa powinny kierować się fundamentalnymi zasadami otwartości rynku i wolności handlu.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz