Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja przerażona. Kolejny zamach w Wołgogradzie

0
Podziel się:

Według ostatnich informacji zginęło 18 osób, a 50 zostało rannych.

Rosja przerażona. Kolejny zamach w Wołgogradzie
(Euronews/PrntScrn/YouTube)

Co najmniej 15 osób zginęło, a 50 zostało rannych w zamachu samobójczym, do jakiego doszło dziś w Wołgogradzie, na południu Rosji, w gmachu dworca kolejowego - poinformował gubernator obwodu wołgogradzkiego Siergiej Bożenow.
[Aktualizacja: 14:43]

Natomiast Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej podało, że spośród rannych hospitalizacji wymagały 33 osoby. Stan ośmiorga lekarze określają jako bardzo ciężki.

Rosyjskie służby twierdza, że winną zamachu jest terrorystka-samobójczyni zdetonowała ładunek wybuchowy o sile co najmniej 10 kilogramów trotylu. Władimir Markin, oficjalny przedstawiciel Komitetu Śledczego Rosji poinformował, że samobójczyni zdetonowała ładunek przy wejściu na dworzec przed bramką wykrywającą metale.

Z pewnością zapobiegło to jeszcze większemu dramatowi. - _ Zapewne uniemożliwiono jej wejście na dworzec _- podkreślił Markin. Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie karne z artykułów _ terroryzm _ oraz _ bezprawny obrót bronią _.

Prezydent Putin nakazał rosyjskim służbom wzmocnić środki bezpieczeństwa po tragicznym w skutkach ataku. Dworzec został otoczony przez siły bezpieczeństwa. Policjanci z psami sprawdzają teren.

Przez pierwsze trzy dni stycznia w obwodzie wołgogradzkim będzie obowiązywać żałoba. Lokalne władze wypłacą rodzinom ofiar po milionie rubli odszkodowania, czyli równowartość 100 tysięcy złotych

Wołgograd leży na południu Rosji, w pobliżu Północnego Kaukazu, gdzie często dochodzi do aktów przemocy.

Zobacz także: Zobacz relację z tego zdarzenia:

21 października wskutek wybuchu bomby w jednym z autobusów komunikacji miejskiej w Wołgogradzie zginęło sześć osób, a rannych zostało niemal 50. Ładunek wówczas zdetonowała terrorystka samobójczyni, zidentyfikowana jako Naida Asijałowa. Ta urodzona w Dagestanie 30-letnia kobieta była żoną pochodzącego z regionu moskiewskiego ekstremisty islamskiego Dmitrija Sokołowa.

Wołgograd to milionowe miasto nad Wołgą, w pobliżu niespokojnego Północnego Kaukazu. W latach 1925-1961 nazywano je Stalingradem, a wcześniej - w czasach monarchii i na początku rządów bolszewickich - Carycynem.

Miasto to jest jednym z bastionów wyborczych prezydenta Władimira Putina, który co roku je odwiedza. Poparcie dla niego wśród mieszkańców nie spada w sondażach poniżej 60 procent.

Obwód wołgogradzki jest jednym z regionów Federacji Rosyjskiej - obok Czeczenii, Dagestanu, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji - które operujący na Północnym Kaukazie radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, chcą oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

W lipcu przywódca islamistów Doku Umarow, wróg numer jeden Kremla, zaapelował do swoich zwolenników, by uniemożliwili przeprowadzenie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w lutym 2014 roku. Jednocześnie odwołał ogłoszone rok wcześniej moratorium na ataki na ludność cywilną w Rosji.

Zdaniem mediów w Rosji październikowy zamach w Wołgogradzie mógł być częścią planów rebeliantów mających na celu storpedowanie olimpiady w Soczi. Impreza ta to oczko w głowie Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragiczny bilans zamachu bombowego w Rosji Kobieta dokonała samobójczego zamachu w autobusie komunikacji miejskiej w Wołgogradzie na południu Rosji. Zginęło sześć osób, a 27 zostało rannych - podał Komitet Śledczy FR.
W zamachu w Rosji zginęło 37 osób. Dziś... Moskiewski Sąd Obwodowy skazał na kary od 10 lat do dożywotniego pozbawienia wolności współorganizatorów zamachu bombowego na lotnisku Domodiedowo pod Moskwą.
Podpalił meczet. To za atak terrorystki? Sprawca rzucił wczoraj wieczorem koktajlem Mołotowa w budynek.
Czarna Wdowa dokonała ataku terrorytycznego Wybuch bomby w Wołgogradzie zabił 6 osób i ranił ponad 20.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)