Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja proponuje wpuszczenie na przejścia graniczne obserwatorów OBWE

0
Podziel się:

Ukraina) - Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował dopuszczenie
obserwatorów OBWE i ukraińskich pograniczników na granicę Rosji z Ukrainą w punktach, gdzie po
stronie ukraińskiej przejścia graniczne są pod kontrolą grup zbrojnych - oznajmił szef MSZ Siergiej
Ławrow.

Rosja proponuje wpuszczenie na przejścia graniczne obserwatorów OBWE
(AP/Fotolink/East News)

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował dopuszczenie obserwatorów OBWE i ukraińskich pograniczników na granicę Rosji z Ukrainą w punktach, gdzie po stronie ukraińskiej przejścia graniczne są pod kontrolą grup zbrojnych - oznajmił szef MSZ Siergiej Ławrow.

Możliwość taka, jak dodał, dotyczy okresu obowiązywania zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie.

Rosja proponuje, by _ na tych przejściach ze strony rosyjskiej rozmieszczono przedstawicieli służb granicznych Ukrainy w charakterze obserwatorów w celu wspólnej kontroli granicy _ i by skierować na te przejścia obserwatorów OBWE - powiedział Ławrow.

Wypowiadał się po czterostronnej rozmowie telefonicznej, którą tego dnia przeprowadzili Putin, prezydenci Ukrainy i Francji Petro Poroszenko i Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Według szefa MSZ Rosji dopuszczenie obserwatorów umożliwiłoby kontrolę, czy przejścia graniczne nie są wykorzystywane _ do celów sprzecznych z prawem _. W najbliższym czasie strona rosyjska wniesie do OBWE projekt dokumentu, który umożliwi obecność obserwatorów na rosyjskich przejściach - dodał Ławrow.

Obecne zawieszenie broni pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami obowiązuje do godz. 22 czasu miejscowego (godz. 21 czasu polskiego) 30 czerwca. Rozejm został przedłużony przez Poroszenkę w sobotę o 72 godziny; pierwotnie obowiązywał od 20 czerwca do 27 czerwca wieczorem.

W zeszłym tygodniu strona ukraińska informowała o przejętych przez separatystów trzech przejściach granicznych: Izwaryne, Dowżanskyj i Krasnopartyzansk. Władze w Kijowie twierdzą, że przez granicę napływają na wschód Ukrainy broń i najemnicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Pokój na Ukrainie zaprowadzą przez telefon? Zakończyły się telefoniczne konsultacje przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.
Rozejm na Ukrainie? Zginęli kolejni żołnierze Wolność odzyskało czterech kolejnych obserwatorów OBWE, ale cały czas dochodzi do krwawych starć.
Przełom na Ukrainie? Ważne słowa Putina Prezydent Rosji chce się go zrzec prawa do wysłania armii na Ukrainę.
Obama radzi Putinowi: Koszty będą ogromne Obama powiedział Putinowi, że Rosja poniesie dalsze koszty, jeśli nie będzie z jej strony konkretnych działań na rzecz złagodzenia sytuacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)