Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Podwójne obywatelstwo grozi grzywną. Jak się ustrzec?

0
Podziel się:

Krytycy przekonują, że ustawa sprawi, iż ludzie legitymujący się dwoma paszportami będą traktowani podejrzliwie.

Rosja: Podwójne obywatelstwo grozi grzywną. Jak się ustrzec?
(piker77/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Rosyjska Duma Państwowa (niższa izba parlamentu) przyjęła w kluczowym, drugim czytaniu projekt ustawy, zgodnie z którą Rosjanie będą musieli zgłaszać podwójne obywatelstwo. Jeśli tego nie uczynią, grozić ma im grzywna lub prace społeczne.

Projekt poparło w głosowaniu 429 deputowanych 450-osobowej izby, przy jedynie trzech głosach sprzeciwu. Jest praktycznie przesądzone, że projekt, cieszący się poparciem Kremla, przejdzie pomyślnie trzecie czytanie i głosowanie w wyższej izbie rosyjskiego parlamentu.

W myśl nowych przepisów Rosjanie, którzy nie zawiadomią władz o posiadanym obywatelstwie innego kraju w terminie dwóch miesięcy od jego przyjęcia, będą mogli być ukarani grzywną w wysokości do 200 tys. rubli (5,8 tys. dolarów) lub 400 godzinami prac społecznych.

Ustawa przewiduje wyjątki dla Rosjan z podwójnym obywatelstwem żyjących za granicą oraz mieszkańców Krymu, anektowanego w marcu.

Krytycy przekonują, że ustawa sprawi, iż ludzie legitymujący się dwoma paszportami będą traktowani podejrzliwie; wyrażano obawy, że służy to podsycaniu nastrojów nacjonalistycznych.

Projekt ustawy wniósł nacjonalistyczny deputowany, były agent KGB Andriej Ługowoj. Cytowany przez rosyjskie agencje tłumaczył, że _ to szczególnie ważne w świetle niedawnych wydarzeń geopolitycznych, gdy Rosja znajduje się pod agresywną presją Zachodu _.

Oficjalne dane dotyczące liczby obywateli Rosji z zagranicznymi paszportami nie są dostępne.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wyrzuca Amerykanów z kraju za... Sąd uznał, że Amerykanie naruszyli warunki pobytu i muszą opuścić Rosję, a także zapłacić grzywnę w wysokości dwóch tysięcy rubli (40 euro).
Rosja na drodze przyjęcia prawa o amnestii Parlamentarzyści opowiedzieli się za zmianą niemal jednogłośnie. Nowe prawo prawdopodobnie wejdzie w życie 20 grudnia.
Sąd znalazł winnych zabójstwa Politkowskiej Ława przysięgłych w moskiewskim sądzie uznała za winnych pięciu sądzonych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)